Компаниите трябва да си помагат по трудния път към устойчивостта
Предизвикателствата са за всички по веригата – инвеститори, банки и собственици. ESG & FRIENDS ги срещна, за да си подадат ръка

© ECONOMIC.BG / Economic.bg
Предизвикателствата за компаниите по пътя към устойчивостта са много, но могат да бъдат преодолени с взаимопомощ, иновации и инвестиции. Това е основният извод на участниците в дискусията „Преодоляване на зелената пропаст“, която се проведе в рамките на третото издание на най-влиятелния ESG форум в България – ESG & FRIENDS, организиран от първата специализирана ESG медия у нас ESGnews.bg. Участие в тематичния панел взеха представители на академичната общност, бизнеса и работодателските организации в страната.
Устойчивостта не означава намаляване на ефикасността. Устойчивостта означава да намерим нов начин да сме по-добри“, анонсира темата проф. д-р Атанас Георгиев, декан на Стопанския факултет в Софийски университет.
Според него ключовите думи, около които компаниите трябва да се водят в този процес, са информация, иновации и инвестиции.
Предизвикателствата
Евгения Троанска, която представлява SGI Europe в Европейската консултативна група за финансово отчитане (EFRAG), смята, че пропастта идва от различния етап, на който се намират компаниите, поели по пътя, наречен устойчиво развитие. Същевременно регулаторните изисквания към тях се затягат.
От 1 януари 2024 г. европейските фирми, попадащи в обхвата на Директивата за нефинансово отчитане (NFRD), ще трябва да докладват за въздействието си върху климата съгласно CSRD – нова и подобрена версия на съществуващите изисквания.
Троанска обясни, че стандартите по директивата са 12 и покриват основни теми на устойчивост. Напомни също, че има глобални компании, които вече няколко десетилетия се придържат към различни стандарти за устойчивост и това логично им дава огромни предимства от гледна точка на подготовката.
Има големи международни компании, които изготвят доклади – макар и по други стандарти за устойчивост – от края на 90-те. Докато малките и средните сега започват“.
„Няма време за губене. За да може да отчитате, трябва да направите нещо. Трябва да започнат да се събират данните веднага“, категорична бе доц. д-р Милена Ангелова, главен секретар на АИКБ, вицепрезидент на SGI Europe и член на Европейския икономически и социален комитет.
Говорейки за различните етапи на развитие на компаниите, тя се обърна специално към ръководните органи, за да им напомни, че ако не се помогне на малкия бизнес, той ще падне в пропастта на зелената сделка. За да им подаде ръка, Българската стопанска камара (БСК) например, заедно със свои партньори от Норвегия, е създала ръководство за това какво съдържа ESG докладът (екологично, социално и корпоративно управление), който компаниите трябва да изготвят.
Проект „Социален диалог за устойчиво развитие и достоен труд“ (SDSD) цели да представи добри практики за бизнеса.“
Заедно по пътя
Участниците в дискусията се обединиха около това, че бизнесът трябва да върви заедно в този процес и да си помага.
Предизвикателствата са за всички – за инвеститори, банки, собственици – ще вървим заедно по този път с много помощ и взаимодействия“, каза Евгения Троанска.
Милена Ангелова от АИКБ изрази своето послание, че големите трябва да помогнат на малките.
„Малките и средни предприятия трябва да се преборим с приумицата, че това е хрумка на някого, защото това е необходимост. Заедно може да свършим това. Трябва да говорим по темата. Но по-важното е да предприемаме действия – малки и големи заедно“, потвърди изпълнителният директор на „Лидл България“ Милена Драгийска.
Главният изпълнителен директор и председател на УС на „УниКредит Булбанк“ Цветанка Минчева също смята, че има значителна група малки и средни компании, които имат нужда от помощ, за да разберат какво за тях е този преход, по какъв път да го извършат.
Ние с нашите партньори помагаме за това, като говорим с малкия и среден бизнес, провеждаме срещи“.
Като цяло бизнесът е наясно, че няма как да е успешен, без да премине по пътя към устойчивостта.
„Аз съм убеден, че принципите на глобалния договор важат за всички бизнеси, които са отговорни и етични. И съм убеден, че няма малък или голям бизнес, който би бил успешен, без да ги спазва“, смята Димитър Цоцорков, председатeл на Надзорния съвет на „Асарел-Медет“ АД
Ако започнем заедно, ако работим заедно и работим като екип, малки и големи компании по целия свят, тогава тези цели – раздробени на малки парчета – скоро от невъзможни ще се окажат постижими.“
Отвъд устойчивостта
„Устойчивостта за мен е как превръщаме сривовете в пробиви. И ние правим това чрез иновациите“, каза гост-лекторът и един от най-влиятелните ESG експерти в света проф. Уейн Висер, преподавател в Cambridge Univesity и основател на CSR International.
Според Висер "целта е да отидем отвъд устойчивостта и да достигнем преуспяването, процъфтяването на една еко система, тъй като устойчивостта, която до момента се прилага, е опит да вредим по-малко. А истинският стремеж трябва да е към прекратяване на вредните практики, а не просто намаляването им."
„Съобщението тук е да отидем отвъд устойчивостта“, каза той.
Той очерта и няколко стъпки, чрез които можем да се доближим до "процъфтяването". Една от тях е да избягваме "greenwashing" или иначе казано представянето на продукти и компании за екосъобразни, когато те не са такива. Друга важна част от процеса е преминаването към изцяло кръгова икономика.