Корабът „Верила“ е освободен от ирландските власти
Освобождаването на кораба е признание, че „Параходство БМФ“ няма нищо общо с пренасяните наркотици, коментира Кирил Домусчиев
На 16.01.2024 г. моторният кораб „Верила“, на който бяха открити около 300 кг наркотични вещества (кокаин), бе освободен от властите в Ирландия и ще отплава от пристанище Фойнс по-късно днес. Това съобщиха от собственик на плавателния съд „Параходство Български морски флот“ АД.
Ръководството на компанията благодари на ирландските разследващите органи „за бързите и резултатни действия по установяване на виновните лица“. От там заявяват, че ще продължи да съдейства на разследването и в бъдеще, за да може извършителите да бъдат наказани с цялата строгост на закона.
„Параходство Български морски флот“ АД възнамерява да предприеме паралелни съдебни действия срещу всички лицата, за които се установи и докаже съпричастност към това тежко престъпление, казва кап. Александър Калчев, изпълнителен директор на компанията.
Един от собствениците на „Параходство БМФ“, Кирил Домусчиев, коментира казуса пред журналисти след днешното представяне на приоритетите на Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР), която от началото на годината се представлява от Конфедерация на работодателите и индустриалците в България (КРИБ).
Това не е нито първият, нито ще бъде последният случай в световното корабоплаване, когато кораб на дадена компания се използва от криминални елементи, които, за радост, са за задържани и се надявам да получат своите присъди“, коментира Домусчиев.
Според него фактът, че корабът „Верила“ вече е освободен от ирландските власти, е доказателство, че компанията няма нищо общо с нерегламентирания товар.
Ако компанията имаше вина, корабът щеше да е конфискуван“, каза председателят на КРИБ.
Той е категоричен, че оперативното ръководството на „Параходство БМФ“ се е справило много добре с казуса, съдействано е през цялото време на властите.
Масова практика е да се ползват дори много по-големи и по-реномирани компании от нашата от хора от екипажа за пренос на такива пакети от Америка за Европа. За съжаление бяхме потърпевши, но смятам, че мениджмънта се справя добре в разясняване на казуса“, добави Домусчиев.
Той потвърди пред журналистите, че компанията е понесла сериозни финансови загуби от казуса, без да уточнява колко точно.
Финансовата щета тепърва ще се изчисли, защото от момента, в който е разтоварен, до освобождаването му, трупа загуби и разходи“, каза Домусчиев.
Той коментира и казуса с другия кораб на компанията – „Руен“, който беше отвлечен миналата година от сомалийски пирати.
Водят се разговори, потърсихме съдействие от външно министерство и търсим съдействие от всички, които могат да помогнат. Сомалийските пирати искат само пари“, уточни съсобственика на компанията.
Той разказа, че военните не са посмели да се намесят заради риска за живота на хората.
Всичко е в ръцете на преговарящите, с участие на чужди специалисти“, каза председателят на КРИБ.
По неговите думи корабът е пленен в зона, в която никога дотогава не е имало пиратски нападения и точно след този случай военните вече са започнали да ескортират търговските кораби и в този регион.