Коронавирусът и Сирия потопиха турската лира до 9-месечно дъно
Ситуацията се влошава от анализи, че резервите в чужди валути на турската централна банка изтъняват

© ECONOMIC.BG / PxFuel
Курсът на турската лира е на най-ниското си равнище от 9
месеца насам, което е кулминацията от потъване, продължаващо от средата на
януари до днес.
Днес курсът спрямо долара е на най-ниското си положение от 7 май 2019 г., като конкретно към 19.30 ч. понижението му е с 0.30% и един долар се обменя за 6.158 лири.
Сривът се дължи на опасенията на инвеститорите, свързани с разпространението на коронавируса от Китай. Заразата вече достигна до съседен Иран и до Гърция, което в комбинация с първия регистриран случай в Румъния застрашава да засегне икономиката на целия регион около Турция.
Проблеми за международния бизнес, инвестиращ в югоизточната ни съседка, произтичат и от разгорещяващия се спор в Северна Сирия, където Турция изпрати стотици военнослужещи.
Ситуацията за турската лира днес се влоши и от изчисления на Bloomberg, според които резервите в чужди валути на турската централна банка тази година са се свили значително заради опитите й да стабилизира курса на местната валута. До края на декември 2019 г. нетните резерви в чужди валути на финансовия регулатор, които не включват депозитите в други валути на останалите банки, са се понижи с около 9 млрд. долара.
Това е проблем, тъй като централната банка продължава да понижава основния си лихвен процент и с това лихвите като цяло, насърчавайки кредитирането за домакинствата и бизнеса. За да запазят ликвидността си при този повишен интерес към кредитирането, останалите банки трябва да теглят заеми от международни кредитори, трупайки дългове в чужди валути, докато лирата отслабва.
При това перспективите курсът на турската лира да се повиши засега не са особено добри. Турският президент Реджеп Ердоган, и по-конкретно действията му в Сирия, все повече плашат чуждестранните инвеститори.