Краят на цяла ера: General Electric се разцепва на три
Някога многоотрасловият бизнес на гиганта го превърна в най-скъпоструващата компания в света

Снимка: БТА
General Electric Co. – емблематичният производител, основан от Томас Едисън – ще се раздели на три самостоятелни компании. Това се случва, след като преди години тъкмо многоотрасловият бизнес го превърна в най-скъпоструващата фирма в света. Новината за трансформацията поведе акциите на корпорацията нагоре, предава Bloomberg.
Според плана GE първо ще отдели бизнеса си в сферата на здравеопазването, което трябва да се случи през 2023 г. Година по-късно ще обособи самостоятелна компания в областта на енергетиката. Третото дружество ще произлезе от подразделението за реактивни двигатели и ще остане фокусирано в авиацията. Целта е всяко от тях да бъде водещ играч в своя сектор.
GE е лидер на тези пазари от дълго време и днес ние се подготвяме за още един век на лидерство“, коментира Лари Кълп, главен изпълнителен директор.
„Разпадането има стратегически смисъл“, отбелязва Дийн Дрей, анализатор от RBC Capital Markets. Според него раздробяването може да генерира 20% повишение спрямо текущата цена на акциите на GE, увеличавайки потенциала за привличане на инвеститорите.
Краят на една ера
Мащабният план бележи края на цяла една ера, в която конгломератите дадоха облика на голяма част от корпоративна Америка през 20-ти век. Той следва разпадането на няколко други гиганта, решили да се раздробят в отделни компании на фона на предпочитанията на инвеститорите към по-фокусирани играчи.
В разговор с анализатори Кълп нарече новината „определящ момент“ за GE. Визията на изпълнителния директор е в разрез с тази на именити негови предшественици. През 80-те години конгломератът се разрасна бързо под ръководството на покойния Джак Уелч, като навлезе във финансовите услуги и купи телевизия NBC. По този начин постига завиден ръст на приходите и възвръщаемост за инвеститорите.
В началото на този век наследникът на Уелч като главен изпълнителен директор и председател – Джефри Имелт, продължи да прекроява компанията през следващите около 16 години, макар и със значително по-малък успех. С времето GE изпадна в периферията. Показателно за това е, че преди 20 години тя бе най-скъпата в света с капитализация от 401 млрд. долара. Преди около 5 години все още бе в топ 10, а днес пред нея има много други.
Идването на Кълп
Кълп, който преди това промени формата на Danaher Corp., бе избран за главен изпълнителен директор на GE през октомври 2018 г. Тогава компанията бе изправена пред множество кризи, включително проблеми в бизнеса с финансови услуги и енергетиката. Той реагира бързо и в опит да стабилизира компанията намали дивидентите.
Междувременно продаде някои големи бизнеси под шапката на конгломерата, за да свие раздутия му дълг. Наложи оперативни корекции за засилване на паричния поток и печалбите в индустриалните подразделения и намали рисковете за базираната в Бостън компания чрез значително ограничаване на нейната някога разрастваща се конгломератна структура. Така например продаде по-голямата част от финансовото подразделение на GE Capital.
Според Кълп разделянето на GE ще помогне тези три бизнеса да се позиционират така, че да достигнат пълния си потенциал. Всяка от компаниите, които ще се родят от разпада, ще има свой борд на директорите.
Без съмнение според нас това е най-добрият начин за създаване на дългосрочна стойност.“