Кратка история на Twitter
Една от най-популярните социални мрежи се сдоби с един от най-популярните собственици в света
Преди десетилетие бъдещето на Twitter изглеждаше светло. Компанията се възползваше от притока на финансира към социалните мрежи, което в крайна сметка доведе до IPO-то през 2013 г., чрез което събра 1.8 милиарда долара. Сега компанията отново е в частни ръце. И случайно или не, това са ръцете на Илон Мъск – най-богатият човек в света и един от най-известните потребители на приложението.
Това е огромен момент. Twitter се превърна в ключово място за хората да дебатират, да се шегуват и да обсъждат теми, като политика, спорт, технологии и финанси, в рамките на собствените си кръгове. Платформата дава глас на безгласните, като помага на протестиращите да се организират и изразяват себе си в рамките на репресираните режими по света.
През последните години обаче Twitter и конкурентните социалните медии, като Facebook, бяха в центъра на спорове относно разпространението на фалшиви новини и дезинформация, което понякога води до тормоз и насилие.
Инвеститорите се тревожеха за Twitter като бизнес. Компанията като цяло беше нерентабилна, бореше се да поддържа темпото на Google и Facebook и често унищожаваше популярни продукти без реално обяснение.
CNBC представя кратка история на Twitter, която – въпреки многото си недостатъци – е една от най-емблематичните компании, излезли от Силициевата долина през последните 20 години.
2006 г.
През март 2006 г. Джак Дорси, Ноа Глас, Биз Стоун и Евън Уилямс създадоха Twitter, който първоначално беше страничен проект, произтичащ от инструмента за подкасти Odeo. През този месец Дорси щеше да изпрати първия туит, който гласеше „просто настройвам моя twttr“.
2007 г.
През юли 2007 г. Twitter привлече кръг от финансиране от серия А на стойност $100 000, воден от Union Square Ventures. Популярността на приложението започна да нараства, след като беше силно рекламирано от технологичната общност по време на годишната конференция South by Southwest.
2008 г.
Дорси се оттегли като главен изпълнителен директор през октомври 2008 г. и беше заменен от Уилямс. Според книгата Hatching Twitter от журналиста Ник Билтън, Бордът на Twitter е уволнил Дорси поради опасения относно стила на управление на изпълнителния директор и публичните хвалби.
2009 г.
Популярността на Twitter продължи да расте, което доведе до високопоставена поява на Уилямс в токшоуто на Опра Уинфри заедно със знаменитостта Аштън Къчър. Къчър също ще пише за Уилямс и Стоун като част от изданието Time 100 на списание Time. През 2009 г. Twitter вече беше мейнстрийм феномен.
2010 г.
Twitter достигна космоса, като астронавтът на НАСА Тимъти Криймър изпрати първия туит на живо от външна орбита. Зад кулисите обаче неволите на ръководството продължават с оттеглянето на Уилямс от поста главен изпълнителен директор, заменен от оперативния директор Дик Костоло.
2011 г.
Twitter се превърна в основната социална медия, използвана по време на Арабската пролет – вълната от антиправителствени протести в Египет, Либия и Тунис. Протестиращите използваха сайта, за да публикуват доклади и да се организират. Както отбелязва изследователският център Pew, ролята на Twitter в „разпространяването на извънредни новини не е ограничена до арабските въстания – смъртта на Уитни Хюстън например беше обявена в Twitter 55 минути преди AP да потвърди историята“.
2012 г.
Обхватът на Twitter се разшири до 200 милиона активни потребители. Барак Обама използва платформата, „за да обяви за първи път публично победа на президентските избори в САЩ през 2012 г. с туит, който беше прегледан приблизително 25 милиона пъти на нашата платформа и широко разпространен офлайн в печатни и електронни медии“, според корпоративни документи.
2013 г.
Twitter стана публичен през ноември 2013 г. Общото богатство на Уилямс, Дорси и Костоло достигна приблизително 4 милиарда долара.
Мисля, че имаме огромен набор от мисли и стратегии за увеличаване на наклона на кривата на растеж“, каза Костоло пред CNBC тогава.
„Бих разгледал някои от тях като тактики, някои от тях като по-широки стратегии, в услуга на това, което нарекох преодоляване на пропастта между масовата осведоменост в Twitter и дълбоката ангажираност на платформата.“
2014 г.
Забавянето на растежа на потребителите доведе до няколко спада на акциите и понижаване на оценките на анализаторите. Twitter също така определи 2014 г. за годината на „селфито“.
2015 г.
В сравнение с конкурентите, като Google, Facebook и дори LinkedIn, Twitter започваше да изглежда като лудост. Twitter все още беше нерентабилен, тъй като неговият рекламен бизнес се бореше силно срещу по-големите си конкуренти. Дорси се връща като главен изпълнителен директор на компанията, като същевременно запази най-високата позиция в другата си компания – Square (сега Block).
2016 г.
Започнаха да циркулират слухове, че Twitter иска да бъде придобит, като Salesforce е потенциален кандидат. Междувременно Twitter и Facebook бяха критикувани, че позволяват на видни потребители като Доналд Тръмп, който ще спечели президентските избори в САЩ същата година, да разпространяват подвеждаща информация без последствия.
Наличието на новоизбрания президент в нашата услуга, използвайки я като директна линия за комуникация, позволява на всеки да види какво му е на ума в момента“, каза Дорси тогава. „Определено навлизаме в нов свят, където всичко е на повърхността и всички можем да видим това в реално време и можем да водим разговори за това.“
2017 г.
За момент Twitter изглеждаше във възходяща посока. Акциите му най-накрая се повишиха, тъй като финансите на компанията се подобряваха. Междувременно Тръмп като президент продължи да използва Twitter като свой мегафон. Според собствените данни на Twitter „Тръмп е бил най-туитваният глобален лидер в света и в Съединените щати“ през тази година, съобщи CNBC.
2018 г.
Дорси и тогавашният оперативен шеф на Facebook Шерил Сандбърг свидетелстваха пред сенатската комисия по разузнаването за предполагаема намеса на свързани с Русия манипулатори на изборите през 2016 г. Тръмп и колегите му републиканци станаха все по-гласни относно предполагаемите политически пристрастия от страна на Twitter и други социални медии.
Всъщност, от проста бизнес гледна точка и за да обслужва обществения разговор, Twitter е стимулиран да поддържа всички гласове в платформата“, каза тогава Дорси.
2019 г.
Анализаторите откриха корелации между ненаситното използване на Twitter от президента Тръмп и различни пазари, включително златото, което подчертава културната сила на Twitter. Тръмп се срещна с Дорси, а говорител на компанията каза, че „Джак имаше конструктивна среща с президента на Съединените щати днес по покана на президента“.
Те обсъдиха ангажимента на Twitter да защити здравето на обществения разговор преди изборите в САЩ през 2020 г. и усилията, които се предприемат в отговор на кризата с опиоидите“, каза говорителят.
2020 г.
Тъй като Covid-19 обхвана целия свят, разпространението на дезинформация доминира в онлайн разговора. А Twitter продължи да се бори да развива бизнеса си. Услугата беше хакната през същата година и киберпрестъпниците получиха достъп до над дузина високопоставени акаунта, включително тези, контролирани от Джо Байдън, Джеф Безос и Мъск
2021 г.
Twitter забрани за постоянно достъпа на Тръмп заради подстрекателските коментари, направени от президента по време на бунтовете в Капитолия през януари 2021 г., които според компанията биха могли да доведат до „по-нататъшно подбуждане към насилие“. Тръмп твърдеше, че служителите на Twitter
координираха с демократите и радикалната левица при премахването на моя акаунт от тяхната платформа, за да ме накарат да млъкна“.
По-късно Дорси внезапно се оттегли като главен изпълнителен директор и беше заменен от Параг Агравал, главен технологичен директор на компанията.
2022 г.
Мъск пое управлението на Twitter след продължителен съдебен спор, който щеше да завърши тази седмица в процес в Канцлерския съд на Делауеър. Изпълнителният директор на Tesla се съгласи през април да плати 44 милиарда долара за Twitter, но след това се опита да се откаже от сделката. В последствие той промени курса и реши да продължи, влизайки в офиса на компанията в Сан Франциско в сряда с порцеланова мивка за баня в ръцете му.
Мъск веднага започна да прави промени, уволнявайки Агравал, финансовия ръководител Нед Сегал и ръководителя на правната политика Виджая Гаде.