Радев: КСНС не успя да постигне консенсус
Според президента без актуализация на бюджета, служебният кабинет ще е с вързани ръце

© ECONOMIC.BG / БТА
Въпреки проведените задълбочени дискусии, не постигнахме консенсус. Според болшинството партии, дебатът за бюджетът трябва да се води само в парламента. Смятам, че това е въпрос, който засяга националната сигурност. Това заяви президентът Румен Радев след продължилия близо четири часа консултативен съвет на "Дондуков 2".
Според държавния глава има голяма възможност това Народно събрание да не актуализира бюджета поради недостиг на време, заради неуспешна конституционна процедура за съставяне на правителство.
„Ако този парламент си тръгне без да актуализира бюджета, няма да има средства за лекарства и консумативи, за допълнителни възнаграждения на медицинския и немедицински персонал, няма да има средства за мярката 60/40, няма да има средства за усилване охраната на границата, за МВР, няма да се изплащат помощи за отопление на нуждаещите се, нито ще се изплащат парите за лична помощ, няма да има индексация на пенсиите. В тази обстановка служебният кабинет ще бъде с вързани ръце”, заяви президентът.
Радев премина от темата за бюджета на темата с кадрите, показващи полицейско насилие по време на протестите миналото лято.
„Приветствам решението на председателя на НС да свика извънредно заседание по темата”, каза Радев.
На заседанието на КСНС обявените две основни теми - ковид кризата и бежанската вълна, бяха изместени от споровете около актуализацията на бюджета, отново във връзка с потенциалната здравна и икономическа криза при четвърта вълна от коронавируса. Имаше и спор заради казуса с гражданството на икономическия министър Кирил Петков. На излизане от президентството лидерите на парламентарните групи изразиха позициите си след разговорите.
Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ първи напусна протестно заседанието при президента, като обяви, че според експертите на партията има средства за пенсии в бюджета.
“В проектобюджета има предвидени 1,2 млрд. за извънредни и непредвидени разходи - т.е. това е празен чек по модела на ГЕРБ”, каза Карадайъ на излизане от заседанието.
И според ГЕРБ не е постигнат консенсус на Консултативния съвет по национална сигурност. От партията настояват бързо да им се връчи мандата, за да го върнат. Според тях разговорите за актуализирането на бюджета не трябва да се водят в Народното събрание и да не се обвързват с други конституционни процедури.
„На България е нужно спешно правителство. Три партии вече са заявили, че са готови да предложат състав на Министерски съвет. Тоест – не бива да се бави връчването на мандата нито на втората, нито на третата политическа сила“, категорична бе Десислава Атанасова на излизане от президентството.
След КСНС БСП се обявиха „за“ актуализацията на бюджета, но според тях са необходими корекции между първо и второ четене.
“При наличие на 2,5 млн. ваксини на Pfiser, няма нужда да се дават нови 16 млн. лв. за още 1,5 млн. дози”, каза Корнелия Нинова.
Тя заяви, че по време на срещата е поставила въпроса за социалните разходи и за допълнителни средствата за строителните фирми, които спряха работа. По думите ѝ на заседанието е коментирана и темата с преизчисляването на пенсиите.
“Срещнах разбиране от министъра на финансите и на президента, че партиите сме свободни да правим предложения“, посочи Нинова.
Според лидера на ИБГНИ Мая Манолова, България е на прага на една трудна есен, в която ще има социално напрежение.
„Притеснена съм от липсата на минимално, на базово ниво на съгласие между парламентарните сили по отношение на рисковете пред България и евентуалните кризи“, каза Манолова.
„Очевидно е, че партиите вече са в предизборна кампания и се интересуват от собствените си партийни интереси и от позитивите, които биха извлекли, а не от проблемите на българските граждани“, добави лидерът на ИБГНИ.
По думите ѝ е безотговорно нежеланието за постигане на минимално съгласие около важните за хората теми.
„Ако не се постигне актуализация на бюджета, на практика служебният кабинет ще бъде с вързани ръце и няма да може да реагира на проблемите, които ще възникват – мигрантският натиск, здравната криза. Пари има, което е най-циничното, но няма воля те да бъдат предоставени на съответните министерства, за да бъдат изразходвани по предназначение“, каза още Манолова.
Според нея на базата на третия мандат ще се види зрелостта на политическите формации по отношение на това да загърбят партийните си интереси и лидерите да отстъпят малко от егото си.
От „Демократична България“ ще решават дали да подкрепят актуализацията. Христо Иванов отбеляза, че в обединението решенията се вземат колективно и окончателно ще бъде решено от парламентарната група този вторник. Според Иванов бюджетът е конструиран в очакване на средствата от Плана за възстановяване и развитие.
"По COVID мерките стигнахме дотам, че очевидно България навлиза в нова вълна и трябва да се вземат мерки, които да са възможно най-ефективни и щадящи за всички. "Демократична България" държи да се подкрепят всички на първа линия", коментира след КСНС съпредседателят на ДБ.