КЗК одобри продажбата на „Мусала Софт“ на един от най-богатите чехи
Българската компания ще прехвърли и четирите си дружества, работещи в различни държави
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) одобри сделката за придобиването на една от водещите български софтуерни компании – „Мусала Софт“. 100% от собствеността на основаното преди повече от две десетилетия дружество отива в ръцете на „Арикома Груп Интернешънъл“ (Aricoma) – регистрирана в Швеция, но под шапката на чешкия холдинг KKCG, зад който стои един от най-богатите чехи – Карел Комарек.
Новината за продажбата дойде това лято, когато стана ясно, че Aricoma иска да придобие всички дружества на българската компания. Такива „Мусала Софт“ има освен в България, също в Северна Македония, Косово и Египет. На местна почва за компанията работят около 450 души, пръснати в офисите в София, Русе и Бургас. В глобален мащаб работната сила на родната фирма наброява над 700 заети.
Що се отнася до Aricoma, базираната в Швеция IT компания е сред големите в бранша в Европа – с десет дружества под шапката си, около 4000 служители по света и над 1000 клиента в 18 страни. Продажбите ѝ достигат 400 млн. евро, а печалбата преди данъци и такси е 39 млн. евро, според актуалната информация на корпоративния сайт. Сред големите ѝ партньори са играчи като Microsoft, Dell, HP, както и институции като Европейската комисия.
Придобиването на българската „Мусала Софт“ следва няколко други преди това. Aricoma сама определя покупката на Seavus през 2020 г. и на Komix година по-късно като крайъгълен камък в европейската си експанзия. Преди да обяви сделката за българската компания този август, шведският играч се насочи към Полша, където през 2022 г. добави към портфолиото фирмата за персонализиран софтуер в областта на маркетинга и рекламата – Clearcode.
Съгласно сделката с „Мусала Софт“ Aricoma ще придобие 100% от компанията, включително четирите ѝ дъщерни дружества: „Мусала Сървисиз“, „Мусала Македония“, „Мусала Косово“ и „Мусала Египет“. Българският играч ще остане да функционира под известния към момента бранд.
Сумата, срещу която ще бъде осъществен трансферът, не е обявена.
Карел Комарек и връзката му с България
На върха на йерархичната корпоративна структура на новия собственик на българската „Мусала Софт“ стои един от най-богатите чехи – Карел Комарек. Името му се появи в родни медии преди около две години, когато стана ясно, че неговата KKCG е частният инвеститор с почти 8% дял в Първа инвестиционна банка. Той влезе в банката чрез семейната си фондация Vaela.
Припомняме, че увеличението на капитала на ПИБ бе наложено като изискване от Европейската централна банка във връзка с ангажиментите на България по пътя ѝ към еврозоната. Капитализирането бе извършено чрез покупка на акции от държавната ББР и въпросния частен чешки инвеститор.
Името на Комарек препраща и към думите на избягалия в Дубай хазартен бос Васил Божков, който по-рано го посочи като голям външен инвеститор, който е щял да придобие мажоритарен дял в неговата „Национална лотария“. По думите на българина чешкият милиардер обаче е бил прогонен от тогавашния премиер Бойко Борисов и финансовия му министър Владислав Горанов, за да си запазят „рекета“. И досега тези обвинения не са доказани.
Карел Комарек притежава най-голямата лотарийна компания в Европа – Sazka Group. Към днешна дата Forbes оценява състоянието на Комарек на 7.7 млрд. долара, нареждайки го под номер 304 в класацията на милиардерите. От графика на сайта на бизнес изданието се вижда, че богатството на чеха скача рязко през 2020 г., за да се увеличи над два пъти за последвалите две години.