КЗП откри нарушения в голям магазин за детски играчки
Свещите за торта могат да бъдат отровни за децата

Няколко нарушения в голям магазин за детски стоки и играчки в София установиха от Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) и Комисията за защита на потребителите (КЗП). Заедно с журналисти инспектори от двете институции направиха проверка на голям търговски обект в столицата, предава репортер на Economic.bg.
При проверката бяха установени няколко нарушения, за които обектът ще бъде санкциониран. Най-честите грешки при продажбата на детските стоки е липсата на инструкции на български език, както и липсата на нова цена, когато е обозначено намаление. За липсата на инструкции санкцията за търговеца е от 250 до 1000 лв., а за липсваща крайна цена на продукта е от 500 до 3000 лв.
Преди празниците започват засилени проверки особено на детски стоки, заявиха от Комисията. Те ще продължат масово в по-малки и големи търговски обекти до края на годината.
В етикета на продукта задължително трябва да бъдат вписани реквизитите – вид на стока, съществени характеристики, вносител, производител, както и да има обозначена крайна продажна цена с включено ДДС. Информацията трябва да е представена по ясен и неподвеждащ начин за потребителите.
При покупката на пиротехника потребителите също трябва да са много внимателни, тъй като продуктите могат да бъдат опасни за здравето.
Основният проблем са свещите за торта от категория 1, които в повечето случай са нерегламентиран внос и на са обявени като пиротехническо изделия. Най-честият проблем при тях е, че липсва информация за продукта и нямат съответните обозначителни и предупредителни надписи за употреба. Това води до съмнение, че тези продукти са опасни и при тестване се оказва, че отделят вредни вещества, включително и пластмасата, която се разтопява при запалване. Когато тя попадне върху тортата и не се почисти, съответно тези химически съединения могат да бъдат погълнати от деца и възрастни, и това може да доведе понякога до фатален изход.
За да се ориентираме, че свещите фонтан не са опасни, трябва те да имат необходимите предупредителни надписи, че може да се ползват в закрити помещения, да има възрастово ограничение, да се ползва от деца над 12 години. Задължително трябва да има съответните знаци за проведените изпитвания и инструкция как да бъде поставен и запален фонтанът, съответно - съдържа ли вредни вещества или не.
За всички останали пиротехнически изделия, основното което трябва да се следи при покупката им е информацията как да бъде прикрепено изделието, как точно да се използва, как да се запали и съответно дали трябва да бъде на открито или на закрито. Единствените пиротехнически изделия, които могат да се използват на закрито са продуктите от категория 1 и различни изделия от категория Т1. Тази информация трябва да е упомената върху съответния продукт, заяви Мирослав Йотов – главен директор на Главна дирекция „Надзор на пазара“.
След получени жалби за натровени деца, получили и обриви, от агенцията са започнали проверки. Повече от 80% от откритите продукти са без информация върху тях и съответно са били иззети и унищожени. В София всичко е било редовно, но при проверките в провинцията са открити нарушения.
По-рано зам.-министърът на икономиката Даниела Везиева посочи, че КЗП само за месец декември е 227 проверки, свързани с детските стоки и е обособила няколко типа опасни продукти. Сред тях са детски облекла с опасни връзки и подобни, както и т.нар. играчки за шега, които пускат леко ток и запалките с нестандартни форми, които също пускат ток – тези стоки за иззети от пазара, както и други подобни на тях.
Кампанията „Коледата безопасна“ започна преди година. В отчета си КЗП има 33 000 проверки, от които 3000 акта. „Събирателнсотта на наказателното постановление е почти 3 милиона. ДАМТН е извършила 58 000 проверки, заведени са 980 акта“, заяви още Везиева.