Любомир Каримански ще се бори да оглави БНБ
Депутатът от „Има такъв народ“ смята, че само академичният опит не е достатъчен за този пост и трябва опит във финансовата сфера

© ECONOMIC.BG / БТА
Депутатът от „Има такъв народ“ и председател на бюджетната комисия Любомир Каримански ще е кандидатът на партията за гуверньор на Българската народна банка. Процесът по избор на наследник на Димитър Радев, който отдавна е с изтекъл мандат, започна миналия петък. Официално обявени кандидатури все още няма, но малко по малко имената започват да излизат.
Вчера министър-председателят Кирил Петков засипа с похвали икономиста Илиян Михов, който е декан в Европейския институт по управление на бизнеса (INSEAD). Премиерът отказа да каже категорично дали това ще е кандидатурата му за гуверньор на централната банка, но с говоренето си остави впечатление, че е той.
Кандидатът за председател на Управителния съвет на БНБ ще бъде избран в рамките на управляващата коалиция, като всяка една от четирите партии ще има право да даде свое име. След това, в обсъждания, ще се вземе решение кой да бъде издигнат.
Аз вчера чух от премиера, че всяка една партия ще има номинация, възможно е да съм аз. В коалицията не сме го обсъждали, но вътре в нашата партия, смятам, че няма да има друг кандидат“, каза Каримански в интервю за Nova.
Той е на мнение, че в рамките на коалицията ще има „достатъчно интелигентна и професионална“ дискусия за номинацията.
Много е важно освен академичния опит, да имаме и достатъчно познания за регулациите в Европа“, каза председателят на бюджетната комисия.
С тези думи той очевидно иска да изтъкне недостатъчността на високия академичен пост, който сега заема Михов.
А в същото време изтъква своите предимства, тъй според официалната биографична справка той е бил съветник по дигитално банкиране и иновативни разплащания към Асоциацията на банките в Люксембург; член на Групата на участниците от банковия сектор (ГУБС, Европейски банков орган) и Координатор на работната група Payments, Digital, Fintech and Regtech към ГУБС; член на Борда за управление на SEPA схеми (Европейски платежен съвет).
Припомняме, че в рамките на 46-ото Народно събрание, което преживя около месец и половина и в което „Има такъв народ“ беше първа политическа сила, партията опита да форсира процедурата по избор на гуверньор на БНБ. Тогава отново се спрягаше името на Каримански, но никой не призна официално неговата кандидатура. В един момент процедурата просто беше спряна, очевидно заради отпора на останалите партии в парламента.