„Лукойл“ дължи 660 млн. лв., но защо няма компенсации за горивата?
ЕК все още не е дала одобрение на изискващата се нотификация, но Брюксел не разбира защо се иска такава

Руската компания „Лукойл Нефтохим“ вече дължи 660 млн. лв. на държавата по линия на солидарната вноска. Това показват изчисленията на Министерство на икономиката и индустрията, които станаха ясни по време брифинг на министър Богдан Богданов.
Припомняме, че според Закона за компенсиране на разходите на потребителите за транспорт, приет през януари тази година, компанията трябва да плаща вноска, която се формира по определена формула. Става въпрос за разликата от 70% между цената на европейския сорт „Брент“ и руския „Уралс“, която „Лукойл“ трябва да превежда във Фонда за сигурност на електроенергийната система (ФСЕС), а от там парите да се използват за компенсиране на потребителите.
Неработещ закон
Законопроектът за компенсиране на разходите на потребителите на транспорт (първоначално за компенсиране на разходите на моторни горива), беше внесен от Делян Добрев (ГЕРБ) и група народни представители в последните дни на предишния парламент. Той обаче се оказва неработещ, тъй като предоставя много вратички, които руската компания използва, за да не го изпълнява.
„Лукойл“ може да не плаща тази вноска, защото не са изпълнени предвидените в него условия, а именно ЕК да даде положително становище в съответствие с правото за държавна помощ, което обаче според Богданов дори не се изисква, тъй като тя ще важи само за физическите лица.
Заради неизпълнението на изискванията „Лукойл“, която получи дерогация да внася руски петрол у нас, но да превежда свръхпечалбите си в ФСЕС, всъщност все още не е задължена да го прави, тъй като положително становище от ЕК до момента няма, стана ясно още на брифинга.
Самият вносител на закона – Делян Добрев от ГЕРБ – предложи в края на септември чрез преходните и заключителни разпоредби на Закона за възобновяемите източници да се направят промени в Закона за компенсиране на разходите на потребителите за транспорт, с които да отпадне изискването за нотификация от Брюксел и да се съберат дължимите вноски със задна дата. Предложенията минаха в Енергийна комисия, но в зала бяха отхвърлени, защото „съдържат ретроактивни норми“.
Нотификацията е изпратена
Министерство на икономиката е изпратило тази нотификация преди месец и половина, но по думите на Богданов от Комисията все още се чудят защо е необходимо да дават одобрението си.
На въпроса защо при влязъл в сила закон през януари, който изисква това одобрение, не е работено повече от шест месеца, отговорът е, че през това време (на служебното правителство) не е бил изготвен проект на Постановление на Министерския съвет за определяне на условията и реда за предоставяне на средствата от събраните вноски.
Не са били одобрени и програми от Министерския съвет за финансова подкрепа на физически лица за транспорт, което не позволява да се определи кръгът физически лица, вида транспорт, размера на помощта и начинът на нейното определяне, както и да се изготвят условия и ред за предоставяне на събраните средства.
За да се уведоми Комисията за предоставянето на държавна помощ, съгласно Закона за държавната помощ следва да има информация за целите, характеристиките, параметрите и условията за предоставяне на помощта.
От Министерство на икономиката заявяват, че са започнали да работят по темата малко след встъпването си в длъжност, сформирайки работна група и анализирайки данни от НАП и митниците. Ведомството вече е готово с компенсациите за физическите лица, но все още не е ясно колко стотинки ще са те.
Тези 73 ст. се базират на потенциални максимални количества използван руски петрол. Не знам как ги смятат тези 73 ст.“, коментира Богданов сметките на депутата от ГЕРБ Делян Добрев.
Още една вратичка
Друга вратичка в закона казва, че по него не е задължено лице, което не е подало декларация към НАП, или накратко: ако „Лукойл“ не подаде нужните документи, може да не внася парите, а да плати само глоба, която е незначителна за руската компания, както и на фона на дължимата солидарна вноска.
На задължено лице, което не предостави информация, включително декларация по чл. 6, във връзка с дължима месечна вноска по този закон, се налага имуществена санкция от 10 000 до 30 000 лв.“, казва Законът за компенсиране на разходите.
При повторно извършено нарушение имуществената санкция е в трикратен размер, или до 90 хил. лв. Това позволява на дружеството да плаща само глоби при неизпълнение на закона.
Накратко, законът, който формално трябва да накара „Лукойл“ да внася пари затова, че му е позволено да работи с руски нефт, а после те да се насочат към потребителите, които да бъдат компенсирани заради високите цени на колонките, няма как да заработи.