„Лукойл” ще инвестира в ново производство в Бургас
Руската компания няма да увеличава броя на бензиностанциите

© ECONOMIC.BG / Lukoil
Руският петролен гигант „Лукойл” планира да инвестира в нови мощности в нефтохимическия комбинат на компанията в Бургас. Това каза президентът на дружеството Вагит Алекперов пред руската РБК. Новината идва след вчерашната среща между премиера Бойко Борисов и президента на Русия Владимир Путин, които заедно с представители на енергийния сектор обсъдиха бъдещите проекти на двете държави. По-рано излезе информация, че именно Алекперов е съдействал за това срещата между двамата да се състои.
„Там (в България) ние ще направим малък нефтохимически комплекс за производство на полипропилен и нерафиниран бензин. Това ще бъде модернизация на старото производство”, поясни Алекперов.
„Лукойл” обмисля възможността за изграждане на високотехнологични производствени мощности за производство на минимум 150 хил. тона полипропилен на година в базата на нефтопреработвателния завод в България, каза президентът на компанията.
Условията и размерът на финансирането все още се уточняват, добави той.
Анализатор на „Газпромбанк” Евгени Дишлюк оценява стойността на проекта по производство на полипропилен в България на 1 млрд. евро, а прогнозата за срока на строителство на комплекса е три години.
Дружеството притежава най-голямата рафинерия на Балканския полуостров „Лукойл Нефтохим Бургас”, която обработва около 6.5 млн. тона петрол годишно (капацитетът ѝ е 9.5 млн. тона петрол годишно).
„Лукойл” няма намерение да увеличава броя на бензиностанциите в България, каза още Алекперов. Сега мрежата на руската компания е от 221 бензиностанции.
„Лукойл” вече произвежда около 70 вида полипропилен в две от своите предприятия: „Ставролен” в Будьонновск и „Лукойл Нефтохим Бургас” в България. По оценките на ръководителя на анализаторски център Rupec Андрей Костин в „Ставролен” се произвежда 100-1400 хил. тона полипропилен годишно, а в завода в Бургас – до 80 хил. тона.
Костин отбелязва, че 150 хил. тона полипропилен са малко количество нефтохимически продукти, които ще намерят своя купувач в Европа и Турция, като се има предвид, че пазарът е навлязъл във фаза на растеж. Той смята, че цената на новия комплекс ще зависи от техническите процеси на неговото производство: модернизацията на съществуващите инсталации с разширяването на съоръжения за производство на пропилени може да струва „десетки и стотици милиони евро”, а изграждането на ново съоръжение за производство на продукти от пиролиза – „стотици милиони и милиарди евро”, обясни експертът.