Макрон губи мнозинството си в парламента
Националистите и крайнолевите се представиха по-добре от очакваното

© ECONOMIC.BG / БТА
Центристкият алианс на президента Еманюел Макрон със сигурност води във втория и последен тур на парламентарните избори във Франция, но е далеч от абсолютното мнозинство. Голям пробив прави националистическият вот, както и обединената левица, показват данните от екзитпола.
Ако резултатите бъдат потвърдени официално, тези безпрецедентни резултати поставят много сериозно въпроса дали Макрон ще успее да осъществи реформите, които обеща, когато беше преизбран за президент през април, включително намаляване на данъците, повишаване на възрастта за пенсиониране и реформа на социалната програма, пише Euronews.
Според първите оценки Макрон получава между 200 и 260 места в 577-местната Национална асамблея, според различни проучвания. Това е далеч от целта за абсолютно мнозинство от 289 депутати.
Лагерът на Макрон сега ще трябва да се бори срещу мощната обединена лява коалиция Нов народен социален и екологичен съюз (NUPES) и нейния лидер – ветеранът от твърдата левица Жан-Люк Меленшон. NUPES ще се превърне в основна опозиционна сила с между 149 и 203 депутати в парламента, според различни социологически агенции.
Парламентарните избори – четвъртите за два месеца след президентските избори – бяха до голяма степен неглижирани от французите, тъй като части от страната бяха обхванати от безпрецедентна гореща вълна, която се отрази на избирателната активност на втория тур.
Очаква се процентът на негласувалите да достигне между 53.5 и 54%.
Партията на Льо Пен изненада
Мнозинството ще трябва да се справят и с подобрените позиции на Националния сбор на Марин Льо Пен, като това е голямата изненада на този втори тур – с 67 до 100 места според предварителните оценки. Националистите проведоха кампания на заден план, засенчена от дуела между центристите и левите.
Допитванията след първия тур миналата неделя даваха на крайнодясната националистическа партия на Марин льо Пен максимум 45 места.
В резултат на това Националния сбор ще може лесно да сформира парламентарна група, което осигурява повече средства и време за изказвания.
Партията е успявала да направи това само веднъж в своята история – между 1986 и 1988 г., когато се казваше Национален фронт.
Републиканците и техните съюзници събраха само 11.3% и ще има само 30 места. В отиващия си парламент партията беше втора сила.