Вносът на руски петрол в Китай скочи с 55%
Рафинериите се възползват от ниските цени на суровината и не се съобразяват със западните санкции

© ECONOMIC.BG / БТА
Китайският внос на суров петрол от Русия нарасна с 55% спрямо година по-рано до рекордно ниво през май, измествайки Саудитска Арабия като основен доставчик. Рафинериите осребряват намалените доставки на фона на санкциите срещу Москва заради нейното нахлуване в Украйна, съобщава Reuters.
Вносът на руски петрол, включително по тръбопровода Източен Сибир и Тихия океан, и морските превози от европейските и далекоизточните пристанища на Русия, възлизат на близо 8.42 милиона тона, според данни на китайската Главна митническа администрация.
Това е еквивалентно на приблизително 1.98 милиона барела на ден и с 25% над нивото от април. Китай е най-големият вносител на суров петрол в света.
Китайски фирми, включително държавният нефтопреработващ гигант Sinopec и държавният Zhenhua Oil, увеличиха покупките на руски петрол, привлечени от остри отстъпки, след като западните петролни компании и търговски къщи се оттеглиха поради санкциите.
Митническите данни, публикувани в понеделник, показват, че Китай е внесъл 260 000 тона ирански суров петрол миналия месец, третата му пратка ирански петрол от миналия декември, потвърждавайки по-ранен доклад на Reuters.
Въпреки санкциите на САЩ срещу Иран, Китай продължава да купува петрол от там, обикновено предаван като доставки от трети страни. Нивата на внос са приблизително еквивалентни на 7% от общия внос на суров петрол в Китай.
Общият внос на суров петрол в Китай се е увеличил с близо 12% през май до 10.8 милиона барела на ден, спрямо средната стойност за 2021 г. от 10.3 милиона барела на ден.
Митниците отчетоха нулев внос от Венецуела. Държавните петролни компании избягват покупките от края на 2019 г. поради страх да не попаднат под вторичните санкции на САЩ.
Вносът от Малайзия, често използван като трансферна точка през последните две години за петрол с произход от Иран и Венецуела, възлиза на 2.2 милиона тона, повече от два пъти над нивото от предходната година.
Вносът от Бразилия е намалял с 19% спрямо година по-рано до 2.2 милиона тона, тъй като доставките от латиноамериканския износител се сблъскаха с по-евтина конкуренция от ирански и руски барели.