Машинно гласуване през март все още изглежда възможно
При предсрочни избори обаче няма как да се доставят, смята директорът на „Сиела Норма“, която достави машините за предишния вот

© ECONOMIC.BG / Unsplash
Ще има или не машинно гласуване на следващите избори в България, както повелява сега действащият Изборен кодекс – това е въпрос, който отново излезе на дневен ред през последните дни. Според Веселин Тодоров, изпълнителен директор на „Сиела Норма“, която достави машините за предишния вот, шансът все още е налице, но все пак времето като че ли изтича.
За нас е възможно (да осигурят машините, бел.р.), ако изборите са в края на март, когато се очаква да са редовните избори… но под пет месеца, при 15-20 хил. машини, ще ни бъде много трудно“, коментира Тодоров в ефира на БНР.
Той обясни, че докато се произведе първата машина, минава около месец и половина (за специфициране и събиране на компоненти), а след това може да се произвеждат и по около 300-400 на ден. Накрая обаче има и срок от около 25 дни за транспортиране.
Думите на Тодоров идват, след като вчера излезе информацията, че при вицепремиера Томислав Дончев, отговорен за въвеждането на машинното гласуване в страната, са постъпили индикативни оферти през последните месеци. Междувременно от Централната избирателна комисия, която попадна под ударите на критиците, че умишлено бави поръчката на машините, официално поискаха среща с Дончев.
Подали сме две оферти през последните два месеца“, потвърди изпълнителният директор на „Сиела Норма“. По думите му първата е била поискана от държавното дружество „Информационно обслужване“ преди близо два месеца, а втората преди около седмица от частна фирма, „от която казаха, че са им възложили от държавна институция това проучване“.
Двете запитвания са били за различен брой машини – първото за над 20 хиляди, а второто за около 18.
Припомняме, че по сега действащия Изборен кодекс на следващите избори в страната трябва да има машини във всяка секция с над 300 гласоподаватели.
Коментирайки необходимата бройка машини, Тодоров обясни, че 10 хил. вероятно ще са достатъчни, ако в секция има по една, над 20 хил. ще означава по две в секция, включително в тези с под 300 души, а 18 хил. – по две в секциите с над 300 души.
Въпрос на пари
Говорителят на ЦИК Таня Цанева коментира по-рано тази седмица, че една от причините да не се е инициирала вече година обществена поръчка за доставка на машини е финансовата. Според нея, aĸo ЦИK e билa нaпpaвилa пopъчĸa досега, тoгaвa тeзи мaшини пo ceгa дeйcтвaщoтo зaĸoнoдaтeлcтвo ca щeли дa cтpyвaт нa дъpжaвaтa пo oĸoлo 18-20 xил. лв. вcяĸa.
За 3300-те машини, които „Сиела норма“ осигури за предходните избори, наемът беше по 2500 лева за всяка. От тях 500 лв. са отишли за поддръжка, транспорт, инсталация и други подобни дейност, а останалите 2000 лв. – за самата машина.
Инкасирали сме доста сериозна загуба на предните избори, за да произведем машини по българска спецификация, а не по световен стандарт. Тези машини сега се съхраняват (в Нидерландия, бел.р.) и не се ползват за никъде другаде“, обясни Тодоров.
По думите му в подадените две индикативни оферти от последните седмици „Сиела норма“ е заложила цена за покупка от 2500 евро (5000 лв.).
Разумното решение е да бъдат купени или наети за достатъчно дълъг срок“, смята Веселин Тодоров относно това какъв трябва да е подходът на държавата към машините.
Що се отнася до другото перо, оскъпяващо доставката на машините, това е транспортът. Авиационният е „изключително скъп и труден“, казва Тодоров и добавя, че по тази причина „Сиела“ е избрала да разчита на морския. Сухоземният не е разумен вариант, доколкото машините се правят в Тайван, най-големият световен производител на сензорни дисплеи.