Митата на Тръмп ще са удар по вече забавената икономика на Европа
Според анализатори пазарите трябва да се подготвят за една несигурна 2025 г.

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Нова вълна от търговска несигурност може да удари вече забавената икономика на Европа, предупреждават водещи инвестиционни банки от САЩ, изразявайки опасения относно планираните мита от администрацията на президента Доналд Тръмп, пише Euronews.
На фона на понижените прогнози за ръста на БВП на еврозоната и притиснатите корпоративни печалби, анализатори смятат, че пазарите трябва да се подготвят за една несигурна 2025 г.
Икономисти от Goldman Sachs и JPMorgan посочиха в различни доклади тази седмица, че рискът от мита - съчетан с потенциален европейски отговор - може значително да натежи върху икономическите перспективи на еврозоната.
Въпреки че Европейският съюз (ЕС) не беше включен в първия кръг от мита на САЩ, който засегна Мексико, Канада и Китай, президентът Доналд Тръмп намекна, че блокът, предвид големия си търговски излишък със САЩ, може да бъде следващата мишена.
Колко щети могат да причинят митата?
Goldman Sachs прогнозира ръст на БВП на еврозоната от 0.7% през 2025 г., значително под консенсусната оценка от 1% и прогнозата от 1.1% от Европейската централна банка през декември.
Според Свен Яри Стен, главен икономист за Европа в Goldman Sachs, налог от 10% върху вноса от ЕС - ако бъде посрещнат с пълен отговор от Европа - може да изтрие един процентен пункт от растежа на еврозоната.
Освен БВП, печалбите на европейските корпорации също могат да бъдат подложени на натиск. Екипът на Goldman Sachs прогнозира ръст на печалбата на акция (бел. ред. – това е т. нар. EPS, чистата печалба на компания се дели на броя на акциите ѝ; измерва успеха на компанията) в Европа от едва 3 на сто през текущата година. За сравнение – консенсусната прогноза е за ръст от 8 на сто.
Не е задължително само митата да са от значение, а по-скоро търговската несигурност, която удря икономическия растеж и инвестиционните намерения“, казват икономистите.
Кои сектори са най-застрашени?
Вносът от ЕС държи близо 15% от общия внос на САЩ, като машините, фармацевтични продукти и химикали са сред водещите европейски износни продукти за САЩ. Други ключови индустрии, включително автомобили, метали и технологии, също могат да бъдат изправени пред значителни вносни мита.
Анализаторите на Goldman Sachs отбелязват, че секторите на фондовия пазар с високи маржове и защитни характеристики, като здравеопазването, са склонни да бъдат по-малко засегнати от търговската несигурност. За разлика от тях производителите на автомобили и цикличните акции (бел. ред. – представянето тези акции е силно обвързано с текущия икономически цикъл) са особено уязвими.
Група от европейски акции с голяма капитализация, често наричани "GRANOLAS" (абревиатура от първите букви на имената на компаниите) - която включва компании като GSK, Roche, ASML, Nestlé, Novartis, Novo Nordisk, L'Oréal, LVMH, AstraZeneca, SAP и Sanofi – се представи добре наскоро, но обикновено бележат по-добри ръстове, когато несигурността в търговската политика се повиши.
Може ли по-евтиното евро да смекчи въздействието?
Поевтиняващото евро може да осигури известно облекчение за европейските акции, особено за международните компании със значителна експозиция на глобални приходи. Валутните стратези на Goldman Sachs очакват обменният курс EUR/USD да падне до 0.97 през следващите 12 месеца, докато GBP/USD може да отслабне до 1.20.
Връзката между по-евтиното евро и европейските акции обаче е сложна.
Исторически погледнато, силният щатски долар е свързан със слабото представяне на пазарите извън САЩ, тъй като базираните в долари инвеститори в европейски акции виждат намалена възвръщаемост, освен ако не се хеджират срещу валутните колебания.
Отслабването на еврото обикновено е съпътствано с повишаване на рисковата премия, което компенсира предимствата на превода и конкурентоспособността“, обясняват анализаторите.
Стратегията на Европа за отмъщение: какво следва?
Има несигурност и по отношение на това как може ЕС да отговори на ходовете на САЩ.
Според икономиста от JPMorgan Нора Сентивани „мотивацията, целите, времето и ставките са неясни“. Въпреки това Европейската комисия заяви, че ще отговори „твърдо“ на всякакви мита, наложени от САЩ.
Ако ЕС следва своята стратегия от 2018 г. за целенасочени ответни мерки, вероятно ще избегне митата върху енергийните продукти, но може да наложи високи мита - потенциално надхвърлящи 50% - върху стоки, които оказват най-голямо влияние върху избирателната база на Тръмп.
JPMorgan вече очаква забавяне на растежа с по 0.5 процентни пункта на годишна база през следващите четири тримесечия поради повишената несигурност в търговската политика. Въпреки това Сентивани отбелязва, че новите тарифни заплахи - съчетани със слабия растеж на еврозоната - могат допълнително да натежат върху икономическите перспективи на региона.
Във вторник министърът на финансите на САЩ Скот Бесент се срещна с президента на ЕЦБ Кристин Лагард, за да обсъдят икономическите приоритети и трансатлантическото сътрудничество. Въпреки че не бяха разкрити конкретни подробности, срещата подчертава нарастващия фокус върху търговското напрежение между САЩ и ЕС, докато финансовите пазари очакват допълнителна яснота относно позицията на Вашингтон в търговската политика.