261 млн. евро са вложени през 2016 г. в инвестиционни имоти у нас
Очаква се обемите през 2017 г. да са по-високи от предходната според доклад на Colliers

Пазарът на
инвестиционни имоти в България продължава да се развива в позитивна насока, това
показва последното проучване на Colliers. Общата стойност на сделките в
страната надхвърля нивата от 2015 г. и достига 261 млн. евро за 2016 г. Най-големите
транзакции са продажбата на Sofia Airport Center, логистичната база на СОМАТ и
Стоков Базар Илиянци и делът им е 36%.
През второто полугодие най-много са сделките с хотели (27%), които изместват от първата позиция сделките с офис площи. През първото полугодие бизнес имотите са заемали 50% от общия дял, докато през второто процентът им е 18%, равен на този на сделките с търговски площи.
Компанията отчита и завръщане на интереса към индустриални и логистични имоти, чиито дял е около 20%. През 2016 г. транзакциите с имоти, генериращи доход, надвишават значително (65%) тези с активи, придобити със спекулативна цел (19%) или за собствено ползване (16%).
Най-активни участници на пазара са българските купувачи - 75%, спрямо международните. Наблюдава се стабилно нарастване на делът на инвеститорите в недвижими имоти през последните години от 65% през 2015 г. до 84% през 2016 г. за сметка на крайните ползватели.
При офисните и търговските площи нивата на възвращаемост понижават стойностите си от 2015 г. от 8.75%, а при индустриалните площи запазват нивата си - 11%. Очаква се инвестиционни сделки с мащабни генериращи доход качествени активи, договорени в края на 2016 г. и с предстоящо финализиране в началото на 2017 г., да понижат тези проценти с още 0.5% до 1%.
Трендът на положителното развитие на пазара ще продължи и инвестиционният обем към края на годината да надхвърли този от 2016 г., прогнозират от Colliers. Нивата на възвращаемост обаче ще се свият.
Броят на сделките с недвижими имоти в страните от Централна и Източна Европа ще се увеличава и заради нарасналото финансиране от други източници. Азиатските и южноафриканските инвеститори все повече ще навлизат на пазари от ЦИЕ, които преди са били приоритет за германските, британските и американските инвеститори.