16 млн. лв. са злоупотребите във ВЕЦ-а на АЕЦ „Козлодуй“
Скандални нарушения показа проверката на Агенцията за държавна финансова инспекция
Корупция в енергетиката

© ECONOMIC.BG / kznpp
Скандални финансови злоупотреби за над 10 млн. долара откри Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) към Министерството на финансите (МФ) при проверка на водната електроцентрала (ВЕЦ) на АЕЦ “Козлодуй”. Новината идва седмици, след като новият шеф на атомната централа Димитър Ангелов алармира за нарушения при ремонта на VI блок.
Ревизорите са засекли цели 32 финансови злоупотреби при извършената проверка. Одитите показали например, че повече от 16 млн. лв. са похарчени, без да се обявяват обществени поръчки по Закона за обществените поръчки (ЗОП). Заключението на инспекторите е, че над 70% от парите за строежа са похарчени „незаконно“.
Подчинените на Румен Порожанов поясняват също така, че проверката на финансовата инспекция е обхванала и „законосъобразността при възлагането на проектирането, изграждането и подготовката за въвеждане в експлоатация на централата“. Проследила е освен това „отпускането и харченето на средствата по проекта и документалната обоснованост на изпълнените строително-монтажни работи и плащанията“.
Едноличен собственик на капитала на ВЕЦ-а е АЕЦ “Козлодуй”, която е част от държавния Български енергиен холдинг (БЕХ). Според финансовия отчет на водната централа за миналата година тя дължи на компанията майка цели 19,1 млн. лв. В същото време реализира печалба от едва 185 000 лв.
За нарушенията пръв алармира преди две години един от енергийните експерти на ГЕРБ Валентин Николов, когато пое поста изпълнителен директор на АЕЦ „Козлодуй“.
ВЕЦ “Козлодуй” се смята за една от най-дълго строените водни електроцентрали в страната, като от първата копка до рязането на лентата на 16 септември 2013 г. минаха цели 10 г. Тя се оказа и най-скъпата у нас. Като се тегли чертата след продължилата две петилетки строителна сага, стана ясно, че са похарчени 22 млн. лв. – почти двойно над планираните в началото 12 млн. лв.
Освен това парите са вложени в централа със сравнително малък капацитет. Средствата са отишли за две турбини само с 5 мегавата обща мощност, които се задвижват с вода от топлия канал на атомната централа, която след това се връща в р. Дунав.