3 млн. специалисти няма да достигат на Германия през 2030 г.
Броят на хората в трудоспособна възраст ще намалява със сериозни темпове, сочи изследване

© ECONOMIC.BG / Pixabay
~ 2 мин.
Около 3 млн. квалифицирани специалисти ще липсват в Германия още през 2030 г., а десетилетие по-късно бройката им ще скочи до 3.3 млн. Това сочат изчисленията на швейцарската консултантска фирма „Прогноз“. Заключението в изследването е, че в близко бъдеще германската икономика ще изпитва много сериозен недостиг на квалифицирани кадри.
"Липсата на квалифицирани кадри се превръща във все по-голямо предизвикателство за германските концерни", твърди Кристиян Бьолхоф, шеф на консултантската организация. По негови думи, недостиг на квалифицирана работна ръка ще има в почти всички браншове на икономиката.
Причината е, че през тези години в пенсия ще излязат най-многочислените поколения трудещи се. Притеснителното е, че броят на хората в трудоспособна възраст ще продължи да намалява със сериозни темпове – с около 10% до 2040 година.
Към това се добавят и други неблагоприятни фактори. Засилващата се международна конкуренция, промененото потребителско поведение, дигитализацията на почти всички икономически сфери - всичко това ще доведе до постепенната маргинализация на определени професии. В същото време ще се усеща силен недостиг на специалисти, разполагащи с ключови за бъдещето квалификации, твърдят анализаторите на „Прогноз".
Очакванията са, че в бъдеще ще отпаднат много от сегашните работни места в сферата на охраната и контрола на сигурността. Същото се отнася до шофьорите на камиони и опаковчиците, чиято работа в бъдеще навярно ще бъде извършвана от машини и роботи. Мрачна е прогнозата и за счетоводителите и брокерите на недвижими имоти например, които в дългосрочен план ще бъдат заместени от електронни системи.
Швейцарската фирма предрича също така, че още през 2020 година ще се усеща недостиг на мениджъри, изследователи, инженери, лекари и болногледачи. Ще има липса и на кадри в творческите професии.
От германското правителство са наясно с нуждата от спешни действия за компенсиране на недостига на квалифицирани кадри, а и министърът на труда Андреа Налес също настоява за мерки, които да противодействат на неблагоприятните тенденции. „Застоят и бездействието биха били пагубни с оглед на очакваните промени на трудовия пазар", коментира тя, цитирана от БГНЕС. Предложението на Налес е да се създаде „Фонд за професионално развитие", който да отпуска средства за допълнителна квалификация на трудещите се.
Мерки за намаляване на недостига на квалифицирана работна ръка предлагат и швейцарските експерти от „Прогноз". Те смятат, че е необходима "образователна офанзива", в рамките на която целенасочено да се стимулира професионалното образование, така че много повече млади хора да излизат на трудовия пазар с конкретни знания и умения. За вече работещите пък ще е необходима система за преквалификация.
Швейцарските експерти също така смятат, че жените трябва да се връщат по-бързо след майчинство, а хората в пенсионна възраст да бъдат мотивирани да работят по-дълго. Според тях тези две мерки ще спомогнат за намаляване на недостига на квалифицирани кадри с около 2 милиона души.
Редно е да се отбележи, че всички сценарии за бъдещото развитие на трудовия пазар изхождат от предположението, че Германия ще приема средно по 200 000 мигранти на година. Изследването обаче не съдържа оценки доколко пристигналите в последно време кандидати за убежище биха могли да спомогнат за намаляване на недостига на квалифицирана работна ръка.