€230 млн. за модернизация на газохранилището в Чирен
Новият проект ще разкрие още 50-60 нови работни места в региона

© ECONOMIC.BG / Стоян Йотов
Започва модернизацията на единственото в България газохранилище в село Чирен. Разширяването му ще струва 230 млн. евро, като близо половината от средствата ще бъдат осигурени по програми на ЕС. На официалната церемония присъства и министърът на енергетиката Теменужка Петкова, предаде репортер на Economic.bg.
"Разширението стартира с изграждането на първия нов сондаж Е72, който се очаква да бъде пуснат в експлоатация другата година. За всеки един от сондажите ще бъдат инвестирани около 5 млн. евро", съобщи изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Георги Гегов. Строежът на втория сондаж Е73 ще започне през март 2016 г.
"България има нужда от всякакви мощности, които ще ни утвърдят като разпределителен център на Балканите, но е много важно това да бъде икономически изгодно", поясни Гегов.
По думите му само "Булгартрансгаз" се е явила на откритите процедури за нагнетяване. Почти всяка зима ни се налага да влезем в режим, в който трябва да теглим газ от Чирен. Той заяви, че цената за съхранение се регулира от КЕВР и е 2,49 лв. за 1000 куб. метра. "Съмнявам се, че има по-ниска цена за съхранение в Европа", поясни Георги Гегов.
ЕК е дала 3,9 млн. евро за изследванията преди реализацията на газохранилището в Чирен. Те са за 3D сеизмиката, което е сред най-важните изследвания преди да се вземе окончателното инвестиционно решение за двойното увеличаване капацитета на газохранилището. Общата стойност на 3D сеизмиката е 7,8 млн. евро.
За да стане разширението факт, трябва да са налице 10 експлоатационни сондажа. "Ще положим максимални усилия, това да се случи възможно най-бързо, заяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова. Според нея България няма нужда от второ газовохранилище и на този етап сегашното ще задоволи потребностите.
"Общият капацитет на подземното газохранилище в Чирен е 550 млн. куб. метра газ. Възможностите на "Булгартрансгаз" да захранва националната газопреносна мрежа оттам ще се увеличат от настоящите максимални 4,2 млн. куб. м за денонощие до 5 млн. куб. м", заяви Валери Петров от ПХГ Чирен.
Според него в близките няколко години ще се наложи в България да има още едно газохранилище, което да отговори на интереса за газосъхранение. "Ние се опитваме да осигурим европейско финансиране за разширението на Чирен, защото това е скъп проект за нас, стойността му е около 230 млн. евро", коментира Петров.
Същинският проект по разширяването ще започне след минимум 2 години, добави още той. В момента хранилището използва 22 експлоатационни сондажа. Според него, ако доставките за България спрат, при 5 млн. куб. м газ на денонощие, това ще стигне за поне 1 месец потребление у нас.
Обектът е със изключително важно стратегическо значение за страната. Благодарение на този проект съвсем скоро България ще има подземно газово хранилище, което ще отговаря на най-високите стандарти. С реализацията на тези 2 проекта ще увеличим дневния добив и с разширението ще можем да увеличим неговия капацитет от 500 млн. куб. м до 1 млрд. куб. м. Това е още една предпоставка да защитим и да развием нашата концепция за изграждане на газорапределителен център на територията на България", заяви Теменужка Петкова.
Преди седмица премиерът Бойко Борисов коментира, че при разширението на газохранилището в Чирен, България ще купува евтин газ през лятото, като при ползването му през зимата, отоплението ще излиза по-евтино.
Използването на природен газ в България започва през 1963 г. с откриването на газово находище край село Чирен в северозападната част на страната. Находището е с ограничени ресурси и се ползва за нуждите само на два завода – циментов и химически. Същинското развитие на пазара на природен газ в страната започва в средата на 70-те години с изграждането на национална газотранспортна система за доставка на природен газ от бившия СССР. През 1974 г. започва реконструкцията на изтощеното находище край село Чирен в подземно газово хранилище.