Многохиляден протест в Скопие снощи
Протестиращите настояха за предсрочни избори

© ECONOMIC.BG / БТА
~ 2 мин.
Голяма антиправителствена демонстрация се проведе снощи в македонската столица Скопие, предават световните информационни агенции. В протеста са се включили десетки хиляди привърженици на консервативната опозиция, които публично са поискали оставка на кабинета и предсрочни избори през март или април догодина.
Демонстрацията е организирана от партията ВМРО-ДПНЕ, управлявала Македония в периода 2006-2017 г. Опозицията настоява, че правителството е некомпетентно, съсипало е икономиката на страната, понижило е заплатите и пенсиите и е позволило на корупцията да процъфтява, както и че е навредило на националните интереси, преговаряйки с Гърция за възможно ново име на страната, посочва Associated Press.
Протестът е „началото на края“ за настоящото правителство, каза нейният лидер Християн Мицкоски. Той допълни, че трябва да бъде съставено правителство от технократи, което да управлява до изборите. Лидерът на консервативната опозиция заяви, че лявото правителство е предприело „апокалиптични“ действия през първата си година на власт.
„Измина една година на политически терор, на икономически провали и на създаване на едно прогнило общество. Младите хора се пръснаха по целия свят, защото са разочаровани“, коментира още Мицкоски.
Преди протестът вътрешният министър на Македония Оливер Спасовски пък каза, че лявото правителство е прекарало едната си година на власт в работа за възстановяване на Македония след 11 години на консервативно управление.
„Правим фундаментални промени в нашата страна, промени, които освобождават една страна в плен, промени, които носят справедливост и доверие в институциите“, заяви той. „С тези промени ние поправяме едно десетилетие на щети и травма, извършени срещу гражданите, народа и нашата Република Македония“, добави Спасовски.
Премиерът Зоран Заев дойде на власт през май 2017 г. след 11 години на управление на консерваторите и насред дълбока политическа криза, породена от скандал с незаконно подслушване през 2015 г.
През изминалата една година се предприеха и действия за разрешаването на десетилетния спор за името на Македония, вследствие на който накрая Гърция блокира перспективите на страната за членство в ЕС и НАТО.
Към днешна дата двете държави сами определят дискусиите като навлезли във „финален стадий“. Премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас изразяват волята си да приключат с този спор, датиращ от четвърт век.
Всяко решение ще бъде обект на референдум, обяви още в сряда Заев. Всяко решение ще стане повод и за промяна в конституцията на Македония.
В тази връзка лидерът на консерваторите Мицкоски каза на протеста снощи, че неговата партия никога няма да подкрепи промяна на конституцията с цел смяна на името.