„Сигнал за събуждане“: Стигна ли войната в Украйна до космоса и какво следва?
Конфликтът на Земята всъщност може да се окаже благотворн она космическата индустрия

© ECONOMIC.BG / Unsplash
Русия и Украйна са важни компоненти за глобалната космическа индустрия, които войната и последвалите санкции разклатиха. Изстрелванията на космически ракети бяха отменени, марсоходите бяха заземени, а двигателите за ракети останаха недоставени. И все пак това разделяне на Изток – Запад може да осигури нов тласък на растеж, пише Al Jazeera в свой анализ по темата.
Русия редовно изпраща в космоса както хора, така и товари на своите ракети „Съюз“. Различни международни компании се възползват от тези услуги.
Опитът им в космическите полети е голям“, казва Клод Русо, директор в Northern Sky Research, космическа консултантска фирма.
Позицията на Украйна е не по-малко важна, защото страната има главна роля в космическата индустрия. Илон Мъск дори заяви, че проектираната в страната ракета „Зенит“ е негов личен фаворит.
Когато Русия нахлу в съседната държава на 24 февруари, това не само наруши живота на милиони хора на Земята, но и създаде проблеми в космоса. Възникнаха опасения, че американският астронавт Марк Ванде Хей, който счупи рекорда за най-дълъг човешки космически полет, ще остане блокиран на борда на Международната космическа станция (МКС). В руски новинарски репортаж бе допуснато, че в отговор на тежките санкции срещу Русия страната няма да позволи той да бъде върнат на Земята с руска ракета, както бе договорено по-рано. В крайна сметка Москва увери, че ще изпълни ангажимента си, а Ванде Хей ще се прибере на 30 март.
Когато санкциите удариха руската космическа индустрия, това се отрази и на много компании, учени и правителства. Британската OneWeb, която има за цел да изгради сателитни интернет услуги, бе принудена да отмени изстрелването на спътниците си с руски ракети. Европейският проект на ESA Mars Rover бе спрян след свада с руските партньори. Русия спря доставката на ракетни двигатели на United Launch Alliance, съвместно предприятие между Boeing и Lockheed.
Русия предоставя доста евтини услуги за изстрелване. Сега тази опция вече не е налична“, отбелязва проф. Рам Джаху от Института по въздушно и космическо право.
Дългосрочно прекъсване на връзки
Компания, която понесе известни сътресения, бе американската Spire Global, която събира данни посредством съзвездие от 100 наноспътници.
Войната бе сигнал за събуждане“, казва Йерун Каперт, технически директор и съосновател на Spire.
Spire изстрелваше своите сателити на руските ракети „Съюз“, но тази възможност вече е блокирана. Въпреки това, според Каперт, преките последици от войната върху техния бизнес са били относително ограничени. Spire, подобно на повечето западни компании, вече бе спряла да използва руски ракети след предишни кръгове от санкции, свързани с анексирането на Крим.
Основната промяна за Spire към днешна дата е, че данните, които сателитите събират, са много търсени в момента.
Конфликтът показа още веднъж колко важни са сателитните данни“, казва Каперт.
От началото на конфликта компании като Spire бяха затрупани с искания за предоставяне на данни от други компании, правителства и неправителствени организации. Spire основно събира радиочестотни данни, които дават информация за движението на кораби и самолети, но също и за метеорологичните модели. Компанията предоставя и изображения, които анализират движението на войски, икономически дейности и потоците от бежанци.
Настоящото разделяне на източната и западната космическа индустрия е част от по-дълъг процес. НАСА прекъсна руските си връзки през 2014 г., с изключение на тези покрай МКС. Русия пък забрани износа на ракетни двигатели за известно време, след като бе ударена със санкции заради анексирането на Крим. Много компании прекратиха връзките си със страната в годините преди сегашното нахлуване. Има и такива, които обаче не го направиха. Именно те са засегнати от ефектите на западните санкции днес.
OneWeb знаеха в какво се забъркват. Те знаеха за рисковете, но не взеха решение навреме. Те бяха принудени да направят нещо драстично и да отменят изстрелванията си“, казва Русо.
Този конфликт може да бъде последната капка, която да сложи край на зависимостта от руските ракети. Според Русо страните ще развият собствен капацитет за изстрелвания в космоса.
„Те не искат да бъдат в ситуацията, в която изстрелването на „Съюз“ внезапно се отменя.“
Анализаторът дори прогнозира растеж, а не рецесия в космическата индустрия в резултат на конфликта. Частните инвестиции се увеличават, а държавните също могат да последват примера.
Космосът е стратегическа цел. И по време на война правителствата са склонни да обръщат поглед към него“, казва Русо.
Война или дипломация
Въпреки всички икономически сривове досега, войната не стигна до космоса, но остава като възможност. Русия и САЩ притежават противосателитни оръжия, които тестваха няколко месеца преди нахлуването в Украйна. Извеждането на спътник в откритото пространство ще създаде облак от отломки, който може да повреди други спътници. Това също би представлявало сериозна ескалация, ако сателитите на НАТО или Русия се сблъскат целенасочено.
„Това би било акт на война. Война в космоса се равнява на война на Земята.“, казва Джаху.
Но Космосът може да бъде и среда, в която сътрудничеството между Русия и Запада да продължи.
В космоса страните нямат друг избор освен да си сътрудничат, дори по време на война. Дипломацията ще трябва да продължи“, казва Джаху.
Централно място в това сътрудничество може да има МКС, на която Марк Ванде Хей, изглежда, е заседнал за кратко. „МКС е твърде полезна, а страните няма да се откажат. Дори през всички предишни кризи тази програма продължаваше. Конфликтът сега е една степен по-интензивен, но мисля, че сътрудничеството ще оцелее“, заключава Русо.