Може ли неизпълнението на дълга на САЩ да отприщи глобален хаос?
Световната финансова криза от 2008 г. би изглеждала като чаено парти, предупреждават експерти

Снимка: Depositphotos
Правителството на САЩ в момента се занимава с това, което може да се окаже една от най-скъпите игри в историята, предава BBC. Ако демократите и републиканците не се съгласят да позволят на САЩ да заемат повече - или, на техния език, да увеличат тавана на дълга - най-голямата икономика в света ще изпадне в неплатежоспособност по дълга си от 31.4 трилиона долара.
Те трябва да постигнат споразумение до зловещо звучащата „дата Х“ на 1 юни. Но ако не го направят, какво би могло да означава това за другите страни - и за обществото?
Икономиката ще се забави
Всички експерти, с които BBC разговаря, не смятат, че САЩ няма да изплатят дълга си. Ако обаче се случи,
това ще направи световната финансова криза да изглежда като чаено парти“, казва Саймън Френч, главен икономист в инвестиционната банка Panmure Gordon, имайки предвид почти колапса на световната банкова индустрия през 2008 г.
Ако САЩ не вдигнат тавана на дълга си, няма да могат да заемат повече пари - и бързо ще изчерпят средствата за плащане на обществени помощи и други задължения.
Ще спре раздаването на социални плащания и подкрепа на хората, което би засегнало способността им да харчат и да плащат сметките си“, казва Ръс Моулд, инвестиционен директор в AJ Bell. „Така че това ще удари икономиката.“
Съветът на икономическите съветници на Белия дом изчислява, че ако правителството не може да постигне споразумение за тавана на дълга за продължителен период, икономиката може да се свие с до 6.1%.
Икономистът Мохамед Ел-Ериан, президент на Куинс Колидж в Кеймбриджкия университет, казва, че неизпълнение на задълженията „вероятно би насочило САЩ към рецесия“. Това би имало големи странични ефекти за останалата част от света, много от които смятат САЩ за ключов търговски партньор.
САЩ са един от най-големите търговски партньори в световен мащаб. Те биха купували по-малко продукти от останалия свят“, казва той.
Лихвите по ипотечните кредити може да се повишат
Освен че ще навреди на търговията, Френч казва, че фалитът на САЩ ще доведе до поскъпване на ипотеките в други страни и може да доведе до повишаване на безработицата.
Би било голям катаклизъм“, казва той.
Защо проблемите в САЩ правят ипотеките по-скъпи в други страни?
Когато едно правителство иска да заеме пари, то издава облигация или IOU. В САЩ се нарича съкровищни облигации. Инвеститорът начислява държавната лихва, ако купи държавни облигации.
Ако правителството на САЩ не изплати дълга си или дори не плати лихвите, „инвеститорите ще погледнат това и ще кажат „добре, ако САЩ могат да изпълнят задълженията си, какво пречи на Обединеното кралство да не изплати задълженията си?“, казва Френч.
Тогава инвеститорите биха могли да поискат по-висок лихвен процент, за да купят държавен дълг.
Лихвените проценти по дълга – било то вашият ипотечен дълг или държавен дълг – те се ориентират от това колко риск се възприема и очевидно неизпълнението на задълженията на САЩ би било масово рисково събитие и следователно целият дълг ще поскъпне за една нощ“, коментира той.
Всъщност вземането на заеми като цяло - за правителства, фирми и хора - вероятно ще стане по-скъпо. Андрю Хънтър, заместник-главен икономист на САЩ в Capital Economics, казва:
Държавният дълг на САЩ се счита в много отношения за основа на глобалната финансова система.“
„Обикновено се разглежда като единственият най-сигурен актив и по същество всеки друг финансов актив в света е почти оценен от държавния дълг на САЩ.“
Добрата новина, казва той, е, че няма конкретна отделна държава, която да бъде уязвима, ако САЩ не изпълнят задълженията си. Лошата новина? „Това наистина би било потенциално катастрофална ситуация за световната икономика.“
Цените може да се покачат
Щатският долар е резервната валута на света. Това означава, че дълъг списък от важни стоки като петрол, който се използва за производство на бензин, и пшеница, която се смила на брашно за хляб, се оценяват в долари.
Ако американското правителство не изпълни задълженията си, стойността на долара се очаква да спадне рязко. Това звучи като добра новина за хората извън САЩ, но би означавало, че инвеститорите в суровини „не знаят как да определят цените на нещата“, казва Френч.
Това, което бихте имали при неизпълнение на задълженията на САЩ, е внезапно изпадане в паника на инвеститорите и те се чудят „Следващата Япония ли е? Обединеното кралство ли е следващата? Следващата Германия? Какво друго ще изпадне в неизпълнение“, каза той.
„Изведнъж трябва да преоценим всичко и от икономическа гледна точка това е рискова премия. Получавате рискова премия, добавена към цените и следователно хлябът става по-скъп.“
Ако храната и горивата поскъпнат, това ще повиши разходите за живот на милиони хора.
Вашата пенсия може да пострада
САЩ представляват 60% от стойността на световните фондови пазари, според Моулд.
Така че има шансове хората да имат експозиция към американските акции в пенсиите си, независимо дали го знаят или не“, каза той.
И фондовите пазари вероятно ще реагират зле на фалит в САЩ. Но не всичко е гибел и мрак.
През 2011 г. демократите и републиканците останаха в безизходица относно тавана на дълга до часове преди потенциален фалит. Американските фондови пазари се сринаха. Но уплахата беше краткотрайна и акциите се възстановиха от резкия спад. Молд смята, че този път ще бъде така.
Въпреки че за хората тегленето на пенсии сега може да бъде засегнато, казва той, „ако ги теглите някъде надолу по линията, тогава имате време да компенсирате този дефицит.“