МОН ще плаща повече за обучение на деца от уязвими групи
Ведомството променя и броя на учениците в групите по самоподготовка

© ECONOMIC.BG / Economic.bg/Красимир Свраков
~ 2 мин.
Министерство на образованието предлага да се повиши размерът на финансиране на държавните институции, които работят с уязвими групи деца и ученици. В тази група влизат децата с увреждания, от малцинствените групи и от отдалечените райони. Промените на парите са заложени в проект на изменение на Наредбата за финансиране на институциите в системата на предучилищното и училищно образование, публикувана за обществено обсъждане.
За едно дете от 1-ва група степен на уязвимост, което е в детска градина или е ученик до 4 клас, ще се заплащат по 46 лв. вместо досегашните 40. За учениците от същата група, но в прогимназиален и гимназиален етап, средствата се повишават от 20 на 35 лв. Измененията за втора и трета група деца, които са в детска градина или са ученици в начален етап, предвиждат да се плаща съответно по 94 и 140 лв. вместо досегашните 80 и 120 лв. За по-големите ученици финансирането се увеличава до 71 и 105 лв. от сегашните 40 и 60 лв.
В последните две групи - четвърта и пета, финансирането, което ще получават институциите за по-малките деца, са съответно в размер на 186 и 234 лв. Това е увеличение от предишните средства, които са в размер на 160 и 200 лв. За учениците в прогимназиален и гимназиален етап според новите промени сумите се увеличават от 80 на 140 и от 100 на 176 лв. Промените ще влязат в сила от 1 януари 2020 г., става ясно от публикуваното становище.
Според други промени в наредбата Министерство на образованието намалява минималния брой ученици, който е необходим за формирането на групите по самоподготовка след часовете. Вместо досегашните 16 ученици, вече ще са необходими само 13, за да се сформира група по самоподготовка в класовете от началния етап (1-4 клас) на основно образование. За групите от прогимназиалния етап (5-8 клас) минималната бройка става 15 ученици.
От образователното министерство твърдят, че промените се налагат чисто от организационен характер. В случаите, когато паралелките в съответния клас са две и броят им съвпада с броя на групите за самоподготовка, твърдят в мотивите си от образователното министерство. Текстовете в наредбата измененията ще влязат в сила след обнародването им в държавен вестник.