МРРБ стимулира обединението на ВиК операторите с приоритетен достъп до средства
Операторите ще имат предимство за средства от „ВиК Холдинг“ за мрежи, водомери, дистанционно отчитане и цифровизация
© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Снимката е илюстративна
Общините, които доброволно се включат в обединяване на обособени ВиК територии, да получават приоритетен достъп до национални и европейски програми. За операторите са предвидени средства от „Български ВиК Холдинг“ за обновяване на мрежите, оборудване на новоприсъединените райони, водомери с дистанционно отчитане и интеграция на цифрови системи.
Това предлага Министерството на регионалното развитие в проект на методика за насърчаване на консолидацията на обособените територии за предоставяне на ВиК услуги. Крайната цел, записана в документа, е на ниво административна област да се достигне моделът „един ВиК оператор – една обособена територия“, като са възможни и междинни обединения.
Проектът не предвижда автоматично присъединяване на общини или оператори. Консолидацията трябва да бъде доброволна, а стимулите са насочени към общините, които са взели съответното решение, и към операторите, чиято обслужвана територия предстои да бъде променена.
Методиката е публикувана за обществено обсъждане на 27 юли, а становища могат да се изпращат до 26 август.
Проектът е пряко следствие от измененията в Закона за водите, приети от Народното събрание на 3 юни и влезли в сила на 8 юни 2026 г. В преходните разпоредби парламентът даде шест месеца на регионалния министър и КЕВР да разработят и приемат методика за насърчаване на консолидацията, включително с критерии за оценяване на икономическите, техническите и социалните ползи.
В мотивите към проекта МРРБ посочва, че документът изпълнява и ангажимент по Компонент 2.B.2 „Местно развитие“ на Националния план за възстановяване и устойчивост – „Реформа 2: Реформа на водоснабдяването и канализацията“.
Законът вече даде и конкретни правомощия на КЕВР. При одобряването на бизнес плановете регулаторът може да признава разходи, свързани с консолидацията, да разрешава по-дълъг период на валидност на плана и да въвежда други стимули чрез своя наредба. Тези регулаторни възможности се допълват от финансовите и административните мерки, които МРРБ сега предлага в методиката.
Предимство при национални и европейски програми
В проекта на методиката са предвидени различни стимули за общините и ВиК операторите. Общините, решили да участват в консолидацията, трябва да получават приоритетен достъп до национални програми за проектиране, реконструкция, модернизация и изграждане на ВиК инфраструктура. Предлага се те да могат да кандидатстват с предимство и за европейско финансиране за цифровизация, софтуер, обучения, оценка на състоянието на мрежите и повишаване на техническия капацитет.
Документът предвижда и достъп до европейски средства за проектиране на нови системи на общинско ниво в следващата финансова рамка.
За ВиК операторите стимулите са по-широки. При консолидация на ниво административна област те ще могат да получават европейско финансиране за регионални прединвестиционни проучвания, както и за проектиране и строителство на инфраструктура в агломерации с над 10 000 еквивалент жители.
Отделно се предвижда приоритетно финансиране от „Български ВиК холдинг“ за: проектиране, реконструкция и изграждане на ВиК системи; техническо обезпечаване на новоприсъединената територия; изграждане на водомерно стопанство и дистанционно отчитане; софтуерна и хардуерна интеграция на системите.
Операторите трябва да получат и приоритетен достъп до централизирана цифрова платформа, която да обединява информация за активите, потреблението, загубите на вода, авариите, качеството на водата, енергийната ефективност и инвестиционните потребности. Проектът допуска да бъдат компенсирани и доказани еднократни организационни и технически разходи, възникнали при обединяването.
Методиката обаче не създава отделен фонд и не определя конкретен финансов ресурс за стимулите. В проекта е записано, че подкрепата ще се одобрява от МРРБ и ще се предоставя според условията и бюджетите на съответните програми или финансиращи институции. Регулаторните стимули ще се прилагат от Комисията за енергийно и водно регулиране. Така предвиденият „приоритетен достъп“ не означава автоматично отпускане на средства, а предимство при условия, които тепърва ще се определят в конкретните програми.
Какво означава консолидацията?
Обособената територия е районът, в който един оператор стопанисва публичната ВиК инфраструктура и предоставя услугите на потребителите. Тя може да обхваща една или повече общини.
Приетите през юни промени в Закона за водите определиха консолидацията като обединяване чрез присъединяване на две или повече такива територии. Процесът трябва да се извърши по инициатива и със съгласието на съответните ВиК асоциации, общини и собственици на мрежите и съоръженията. Запазва се принципът, че в рамките на всяка обособена територия услугите се предоставят само от един оператор.
На практика една по-малка самостоятелна територия може да бъде присъединена към по-голяма, а обслужването да бъде поето от оператора на разширения район. Заложената цел е постепенно раздробените територии в дадена област да бъдат обединени.
Според проекта това трябва да позволи съвместно управление на мрежите, общо инвестиционно планиране и разпределяне на административните и оперативните разходи върху по-голям брой потребители. Методиката изрично определя подхода като доброволен и основан на доказани очаквани ползи, партньорство между държавата и общините, прозрачност и защита на обществения интерес.
Как ще се преценява дали обединяването е полезно?
Не всяка консолидация трябва да получава подкрепа автоматично. Проектът предвижда конкретният процес да се оценява в четири направления – икономическо, техническо, социално и институционално. Сред икономическите критерии са възможността за намаляване на разходите за експлоатация и администрация, увеличаване на инвестиционния капацитет, подобряване на финансовата устойчивост и постигане на икономии от мащаба.
Техническата оценка трябва да отчита дали обединяването ще подобри управлението на активите, ще намали риска от аварии и прекъсвания и ще позволи въвеждането на единни стандарти. Социалните критерии включват достъпа до услугите, сроковете за обслужване, ценовата поносимост за домакинствата и намаляването на различията между населените места.
Проектът не определя нови цени на водата и не въвежда конкретна формула за тяхното изменение. Ценовата поносимост е записана като критерий, който трябва да бъде оценяван при всяко обединяване. Институционалната оценка ще разглежда дали консолидацията намалява административната раздробеност, изяснява отговорността за мрежите и подобрява координацията между държавата, общините, ВиК асоциациите и операторите.
МРРБ ще следи резултатите чрез данни за качеството на услугите, загубите на вода, направените инвестиции, финансовата устойчивост и степента на цифровизация. Всяка година до 31 март трябва да бъде изготвян доклад за започналите и приключилите обединения, приложените стимули и възникналите проблеми.