МС реши хлябът, брашното и ресторантите да са с 20% ДДС
Въпреки недоволството си бизнесът ще трябва да декларира дълготрайните си активи на всеки три месеца
Служебният кабинет одобри пакета данъчни промени за 2025 г. на своето заседание в сряда, съобщиха от пресслужбата на Министерски съвет (МС). Сред тях е и връщането на единния налог от 20% ДДС за всички стоки и услуги.
Към момента ресторантьорите, заедно с брашното и хляба, се облагат с намалена ставка от 9 на сто. Действието на тази мярка обаче е до края на 2024 г., а в проекта за промени в Закона за данък добавена стойност (ЗДДС) няма предвидено удължаване на срока на действие.
Въпреки недоволството на бизнеса в проекта е заложено и задължението за деклариране на дълготрайните активи и материални запаси на всеки три месеца пред приходната агенция.
Декларирането е заложено като мярка за намаляване дела на сивата икономика, за борба с данъчните измами, укриването на данъци и отклонението от данъчно облагане", посочват от МС в своето прессъобщение.
По време на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) в края на октомври от представителните организации на бизнеса изтъкнаха, че според тях тази мярка увеличава административната тежест и няма да доведе до по-голяма събираемост, каквато е търсената цел.
В Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) се добавят уточняващи разпоредби относно данъчното облагане на многонационалните и големите национални предприятия. Освен това има текстове за продължаване прилагането на минималната помощ чрез преотстъпване на корпоративен данък в случаите на производствена дейност в общини с безработица, по-висока от средната за страната.
В Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) се правя промени за ползването на данъчни облекчения за деца, включително и с увреждания, от родител, на когото не е предоставено упражняването на родителските права в случаите на развод или когато няма сключен брак.
По този начин ще се внесе повече яснота по отношение поредността на ползване на съответното данъчно облекчение от двамата родители. То трябва да се ползва от родителя, на когото са предоставени родителските права и само ако този родител няма достатъчно доходи, облекчението да може да се ползва изцяло или частично от този, на когото не са предоставени", поясняват от МС.
В Закона за акцизите и данъчните складове са вкарани разяснения какво представляват течностите за електронни цигари, съдържащи или несъдържащи никотин. Идеята е да се предотвратят разнопосочни тълкувания на закона относно търговията с тези течности, подлежащи на облагане с акциз.