МВФ влоши рязко очакванията си за глобалната икономика
Не е изключено заради инфлацията и войната светът да влезе в рецесия – втора в рамките на три години

© ECONOMIC.BG / БТА
Кристалина Георгиева, управляващ директор на Международния валутен фонд
Международният валутен фонд (МВФ) отново намали прогнозата си за глобалния растеж, предупреждавайки, че рисковете от високата инфлация и войната в Украйна се материализират. Обединяването на тези два фактора могат да тласнат световната икономика към ръба на рецесията, ако не бъдат овладени.
Ръстът на глобалния брутен вътрешен продукт (БВП) ще се забави до 3.2% през 2022 г. спрямо прогноза от 3.6% през април, посочва МВФ в актуализацията на своята Световна икономическа перспектива. Фондът добавя, че световният БВП всъщност се е свил през второто тримесечие поради спадове в Китай и Русия.
Международната институция намали прогнозата си за растежа за 2023 г. до 2.9% спрямо априлските очаквания за 3.6%, позовавайки се на въздействието на по-строгата парична политика на големите централни банки.
Световният растеж се възстанови през 2021 г. до 6.1%, след като пандемията от COVID-19 смаза глобалното производство през 2020 г. и тогава имаше свиване с 3.1%.
Перспективите се помрачиха значително от април. Светът скоро може да се люлее на ръба на глобална рецесия, само две години след последната“, каза главният икономист на МВФ Пиер-Оливие Гуринша в изявление.
Руско газово ембарго
Фондът заяви, че сегашните му прогнози са „изключително несигурни“ и са подложени на рискове от влошаване на войната, която Русия води в Украйна. Влошаване на конфликта ще доведе до по-високи цени на енергията и храните. Това би изострило инфлацията и би създало по-дългосрочни инфлационни очаквания, които пък биха довели до по-нататъшно затягане на паричната политика.
При „правдоподобен“ алтернативен сценарий, който включва пълно спиране на доставките на руски газ за Европа до края на годината и още 30% спад на износа на руски петрол, МВФ изчислява, че глобалният растеж ще се забави до 2.6% през 2022 г. и 2% през 2023 г., с почти нулев растеж в Европа и Съединените щати през следващата година.
Глобалният растеж е падал под 2% само пет пъти от 1970 г. насам, каза МВФ, включително рецесията заради COVID-19 през 2020 г.
Фондът заяви, че сега очаква инфлацията през 2022 г. в развитите икономики да достигне 6.6% спрямо 5.7% в прогнозите от април, добавяйки, че ще остане висока по-дълго от очакваното. Сега се прогнозира инфлацията в нововъзникващите пазари и развиващите се страни да достигне 9.5% през 2022 г. спрямо 8.7% през април.
Инфлацията на настоящите нива представлява ясен риск за настоящата и бъдещата макроикономическа стабилност и връщането ѝ към целите на централната банка трябва да бъде основен приоритет за политиците“, каза Гуринчас.
Затягането на паричната политика ще нанася щети през следващата година, забавяйки растежа и оказвайки натиск върху страните с нововъзникващи пазари, но забавянето на този процес „само ще влоши трудностите“, каза той, добавяйки, че централните банки „трябва да продължат курса, докато инфлацията не бъде укротена“.
САЩ и Китай падат много
За Съединените щати МВФ потвърди своите прогнози от 12 юли за растеж от 2.3% през 2022 г. и анемичните 1% за 2023 г., които преди това намали два пъти от април насам поради забавяне на търсенето.
Фондът значително сви прогнозата за растежа на БВП на Китай за 2022 г. до 3.3% от 4.4% през април, позовавайки се на епидемията от COVID-19 и широко разпространените блокирания в големите градове, които ограничиха производството и влошиха ситуацията при глобалните вериги на доставки.
МВФ също каза, че влошаващата се криза в сектора на имотите в Китай намалява продажбите и инвестициите в недвижими имоти. Допълнителна фискална подкрепа от Пекин може да подобри перспективите за растеж, но едно продължително забавяне в Китай, предизвикано от по-мащабни вирусни огнища и блокировки, ще има силни странични ефекти.
Международната институция намали прогнозата си за растежа на еврозоната за 2022 г. до 2.6% от 2.8% през април, отразявайки инфлационните ефекти от войната в Украйна. Но прогнозите бяха намалени по-сериозно за някои страни, които са по-изложени на войната, включително Германия, чиято перспектива за растеж през 2022 г. беше намалена до 1.2% от 2.1% през април.
Италия от друга страна отбеляза подобрение в перспективите си за растеж през 2022 г. поради очакванията за по-добър туристически сезон и индустриалната дейност. Но МВФ каза миналата седмица, че страната може да влезе в дълбока рецесия поради руското газово ембарго.
Очаква се руската икономика да се свие с 6% през 2022 г. поради затягането на западните финансови и енергийни санкции и да спадне с още 3.5% през 2023 г. Изчислено е, че икономиката на Украйна ще се свие с около 45% поради войната, но оценката идва с изключителна несигурност.