Мъск е напът да стане първият трилионер в света
Един от най-противоречивите предприемачи на нашето време не спира да разраства империята си от бизнеси
Разрастващата се империя на Илон Мъск – от електрически превозни средства и социални медии до космически ракети и миниатюрни мозъчни импланти – може скоро да го направи първият трилионер в света, пише CNN Business.
Бизнес успехът на Мъск го направи един от най-влиятелните, но и противоречиви, хора. Шефът на Tesla вече е най-богатият човек на планетата, със състояние, оценено на близо 250 милиарда долара.
Сега Мъск може да стане и първият трилионер в света, крайъгълен камък, който според Informa Connect Academy ще бъде достигнат до 2027 г.
Informa отбелязва, че нетното богатство на Мъск расте бързо, със среден темп от 110% годишно, което го прави „явен фаворит“ да достигне първи $1 трилион.
Мъск обаче има и конкуренция.
Главозамайващият възход на Nvidia, компанията, чиито компютърни чипове задвижват бума на изкуствения интелект, може да направи Дженсън Хуанг трилионер през 2028 г., според Informa. Главният изпълнителен директор и съосновател на Nvidia има нетно състояние от 104 милиарда долара, според Bloomberg.
Индийският милиардер Гаутам Адани също е напът да стане трилионер до 2028 г.
Дали Мъск първи ще стигне до границата от трилион долара ще зависи до голяма степен от бъдещето на най-големия му успех: Tesla.
Основаният от Мъск производител на електромобили се превърна в най-скъпата автомобилна компания в света с цена от около 710 милиарда долара. Това го прави по-ценен от Coca-Cola, Bank of America и Boeing взети заедно.
Tesla е най-големият актив на Илон Мъск. Той притежава почти 13% от компанията, дял на стойност около 93 милиарда долара по текущи цени.
Милиардерът притежава още 303 милиона опции върху акции, свързани с неговия противоречив пакет за компенсации, който беше отменен от съдия, но след това възобновен и одобрен от акционерите.
Ако Tesla продължи да процъфтява, това може да увеличи състоянието на Мъск над 1 трилион долара.
Ние вярваме, че Мъск се е позиционирал да постигне нови висоти през следващите години, тъй като Tesla капитализира напълно автономното шофиране, роботакситата и бъдещето на електромобилите“, каза Дан Айвс, старши капиталов анализатор в Wedbush Securities, пред CNN.
Разбира се, това не е гаранция.
Tesla е изправена пред ожесточена конкуренция, особено от по-евтините китайски конкуренти. Американската компания има определени проблеми, като по-слабите продажби сринаха акциите с две трети през 2022 г. Автомобилният производител също така трябваше да изтегля многократно своите превозни средства, включително за актуализация на софтуера на почти всички негови автомобили по пътищата на САЩ поради дефектна функция на автопилота.
Мъск веднъж беше разкрил, че Tesla е била само на няколко дни от подаване на молба за фалит през 2008 г., преди да осигури заем в последния момент, за да се задържи на повърхността.
През 2018 г. Мъск също се сблъска с регулаторите и акционерите, защото каза, че има „осигурено финансиране“ за сделка за придобиване на Tesla за 420 долара на акция, след което мислеше да я свали от борсата. Мъск беше принуден да плати милиони долари глоби и съдебни такси и да се оттегли като изпълнителен председател.
Мъск е бил с гръб към стената много пъти с Tesla и въпреки мразещите го и скептиците той възроди Tesla“, каза Айвс. „Той е тефлоновото дете.“
Марката Tesla също е изправена пред рискове, свързани с вихъра от противоречия, който преследва Мъск от години.
Само тази седмица Мъск изтри публикация, която поставя под въпрос защо бившият президент Доналд Тръмп е бил изправен пред два очевидни опита за убийство, докато президентът Джо Байдън и вицепрезидентът не са се сблъсквали с нито един.
И никой дори не се опитва да убие Байдън/Камала ????“, написа Мъск в публикацията.
Той твърди, че публикацията е шега и по-късно я изтри.
Въпреки че Tesla е най-големият актив на Мъск, едва ли е единственият му. Той също така притежава дялове в компанията за строителство на тунели The Boring Company и стартъпа за изкуствен интелект xAI.
Има и SpaceX, производителят на космически кораби, който влезе в историята в четвъртък, като осъществи първото гражданско излизане в открития космос.
Както отбелязва Bloomberg, Мъск притежава около 42% от SpaceX, частна компания, оценена през юни на колосалните 210 милиарда долара.
Мъск притежава и Neuralink, стартираща компания за имплантиране на мозъчни чипове, която се надява да помогне на хората, които са парализирани, да си възвърнат движението.
Част от богатството на Мъск идва и от, може би, най-противоречивия му бизнес: платформата за социални медии X (преди Twitter). Мъск я придоби през 2022 г., след като първоначално се опита да се измъкне от сделката, за 44 милиарда долара.
Но X бързо загуби стойност при собствеността на Мъск, след като беше подложен на критики за позицията си относно модерирането на съдържанието и разпространението на дезинформация, да не говорим за собствените антисемитски туитове на Мъск.
В един момент миналата година той се извини за това, наричайки „най-глупавия“ си пост в социалните медии, като същевременно каза на рекламодателите: „Идете на майната си“.