Мъск задейства превръщането на Twitter в суперприложение
Платформата за социални медии вече е подала заявления до различните регулатори и разработва софтуерната част

Снимка: Depositphotos
Twitter започна да кандидатства за регулаторни лицензи в САЩ и да проектира софтуера, необходим за въвеждане на плащания в платформата за социалните медии. По информация на Financial Times, Естер Крауфорд, бързо издигаща се в Twitter и приближена на Мъск, е започнала да чертае необходимата архитектура за улесняване на плащанията в платформата. Тя работи с малък екип, са казали двама души, запознати с плановете на компанията.
Зараждащите се стъпки за въвеждане на плащания през сайта са критична част от плана на Мъск да намери нови приходи. Рекламният бизнес на Twitter за 5 милиарда долара годишно се разпадна, откакто той купи платформата за 44 милиарда долара през октомври, като търговците обясниха оттеглянето си с опасения относно управлението и модерирането на съдържанието.
Мъск каза, че иска Twitter да предлага финтех услуги, като транзакции от тип peer-to-peer, спестовни сметки и дебитни карти, като част от генерален план за стартиране на „приложение за всичко“, което включва съобщения, плащания и търговия. През 1999 г. Мъск съосновава X.com, една от първите онлайн банки, която по-късно става част от платежния гигант PayPal.
Екипът на Кроуфорд върви напред, включително в разработването на трезор за съхранение и защита на потребителските данни, които ще бъдат събирани от системата, казаха двама души, запознати с усилията на екипа.
Twitter също продължава напред с регулаторните проверки, необходими преди пускането на платежна услуга. През ноември Twitter се регистрира в Министерството на финансите на САЩ за обработка на плащания, според регулаторна документация. Кандидатства се и за някои от държавните лицензи, от които ще се нуждае, за да стартира системата, казаха източниците на Financial Times.
Останалата част от документацията ще бъде подадена скоро с надеждата, че лицензирането в САЩ ще приключи до една година, каза един от запознатите с работата. Тогава компанията ще опита да получи регулаторни одобрения в международен план.
Twitter създаде дъщерно дружество, Twitter Payments LLC, през август миналата година, преди Мъск да поеме компанията. А наскоро милиардерът назначи Крауфорд, директор на продуктовото управление на Twitter, за главен изпълнителен директор на Twitter Payments.
Но изпълнението на визията на Мъск ще изисква преодоляване на нови технологични предизвикателства, значителни трудности при изпълнение на изискванията за съответствие и спечелване на доверието на потребителите.
Вероятно ще бъде и скъпо: в края на миналата година Мъск се обърна към акционерите в Twitter в опит да набере повече капитал, което показва, че част от парите ще бъдат използвани за наемане на програмисти за изграждане на „суперприложение“, което може да обработва плащания, каза един инвеститор, получил оферта.
Преди придобиването от Мъск, Twitter проучваше някои функции за плащания, свързани с бакшиши за създателите на съдържание и електронна търговия.
Визията на Мъск отива далеч отвъд това, включително проучване на повече начини за потребителите да възнаграждават творците директно, за потребителите да купуват артикули директно през платформата и за потребителите да си плащат един на друг, според трима души, запознати с плановете.
Мъск каза, че иска системата да бъде фиатна (да използва валути, напечатани от централни банки – бел. ред.), преди всичко, но създадена така, че крипто функционалността да може потенциално да бъде добавена на по-късен етап, казаха двама души, запознати с дейностите.
В едно от ранните представяния пред инвеститорите в сделката за придобиване през май, видяно от Financial Times, Мъск казва, че се стреми Twitter да получи около 1.3 милиарда долара приходи от плащания до 2028 г.
Данните от групата за данни на пазарите на плащания FXC Intelligence показват, че стотици хиляди потребители на Twitter споделят връзки към опции за плащане на трети страни или в своите туитове, или в своя акаунт.
Twitter вече е платформа, на която се извършват плащания, така че е нещо безсмислено“, каза Луси Ингам, ръководител на съдържанието във FXC Intelligence.
Други експерти по плащанията се съмняват дали Twitter може да постигне конкурентен мащаб, особено в САЩ, където има силна конкуренция в пространството от групи като Venmo, Cash App и Zelle.
Twitter ще бъде изправен и пред високи нива на регулаторен контрол. Преминаването към плащания идва, след като Мъск съкрати повече от половината служители на платформата, което породи опасения, че персоналът за съответствие с регулациите е недостатъчен.
Фирмите, правещи парични преводи, обмяна на валута или осребряване на чекове, са длъжни да сигнализират на властите за необичайна дейност.
Като част от мониторинга за измами и подозрителни транзакции, потребителските акаунти трябва да бъдат директно свързани със самоличността на потребителя, според Лиза Елис, експерт по плащанията и старши капиталов анализатор в изследователската компания MoffettNathanson.
Подобни разпоредби означават, че „много технологични компании експериментират и след това се отказват“, каза тя.
Те смятат, че е бреме в крайна сметка да поемат дългосрочната инвестиция и риск, където можете да бъдете глобен, ако има проблем и трябва да имате цяла инфраструктура за съответствие, която трябва постоянно да бъде лицензирана.“