На Европа е нужна контрареволюция, за да защити демокрацията
ЕС или ще се реформира, или ще претърпи крах, заяви полският политик Ярослав Качински

Европейската демокрация е застрашена, трябва да
се дадат повече пълномощия на националните органи на властта и да се извършат
реформи, за да се избегне рухването на ЕС.
Това заяви лидерът на управляващата в Полша партия „Закон и справедливост“ (ЗиС) Ярослав Качински в интервю за немския вестник Die Welt.
„Европа се сблъска със съществени проблеми. Политическата коректност ограничава нашата свобода на словото, свободата на вероизповеданието, свободата да се провежда дискусия и да се вземат решения. Ние сме свидетели как се ликвидира демокрацията. Ние сме тези, които в Полша и Европа се защитават от този феномен, именно заради това аз говорих с Виктор Орбан за контрареволюция”, отбеляза Качински.
Ролята на националните държави
Според политика целта на тази контрареволюция е европейците „да се върнат към концепцията на националните държави“.
„Само работещи и способни институции могат да гарантират свободата, демокрацията и културното многообразие. Културното обединение на Европа би било опасно развитие на събитията, защото ще означава деградация”, смята лидерът на ЗиС.
„Ако Европа иска да бъде глобален супермаркет, тя трябва да действа като такъв, без отпадане на нейните национални културни идентичности. Това е възможно. Предложихме го в неофициални разговори: как да се променят договорите, за да се укрепят националните държави и да се премахне произвола“, заяви Качински.
„Същите стандарти трябва да се приложат и към други европейски институции“, подчерта полският политик.
Критиките към Полша и възходът на популизма
Според Качински критиките на Брюксел към новото полско правителство са безпочвени.
„Не сме съгласни с критиките на Юнкер и Шулц. Те не искат да се самоуправляваме. Ние сме неудобни, недостатъчно политически коректни, а Полша е голяма държава. Който ни атакува няма да спечели нищо. Полша винаги ще остане Полша“, категоричен бе Качински.
Наред с това Качински изрази опасение от засилващата се популярност на дясно-популистките партии в ЕС и подчерта, че не е готов да прогнозира как ще изглежда ЕС след няколко години. „Или ще осъществим реформите в ЕС, или той ще претърпи крах“, убеден е политикът.
За Brexit
„Brexit вече беше тежък удар. Вярвам, че Великобритания ще се върне, ние ще бъдем много по-силни с тях“, отбеляза Качински.
„Мисля, че е възможно германците искаха да тласнат Обединеното кралство извън ЕС, с помощта на страха от мигрантите. Но Великобритания е твърде костелив орех за германците. Може би те искаха да се отърват от силен конкурент в рамките на ЕС“, предположи той.