Националната детска болница има първоначален вътрешен план
Предстои проектът да бъде обсъден и одобрен този месец

© ECONOMIC.BG / ЗА истинска детска болница
Първи вариант на доклад за функционалното разпределение на помещенията в бъдещата Национална детска болница вече е изготвен. За това съобщиха от неправителствената организация „За истинска детска болница“. Документът обаче все още не е публичен, като от Министерство на здравеопазването, по чието задание е изготвен, уточниха за Economic.bg, че тепърва предстоят работни срещи и утвърждаването му, но е възможно да претърпи промени.
Въпреки това неправителствените организации, които са част от Обществения съвет за управление на проекта, до момента изказват положителни оценки за него. Така например инициативата „За истинска детска болница“ посочва във фейсбук страницата си, че разписаната функционална програма се позовава на международни стандарти, така че бъдещата Национална детска болница да отговаря на най-съвременните изисквания за такъв тип сграда.
Уверени сме, че ако тя бъде реализирана според предложения план, това ще бъде най-модерната детска болница на Балканите.“
Докладът изпълнен от международни консултанти със съдействието на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ).
Документацията позволява да се ползва за основа на разработване на архитектурен проект.
Какви помещения са предвидени?
Освен стандартните болнични стаи са предвидени и помещения, чийто фокус е върху нуждите на пациентите и работещите в болницата. Например, служебните помещения са съобразени не само с конкретните технически спецификации на предвидената дейност, но и с потенциалния брой на персонала, който ще ги ползва.
В пациентските помещения квадратурата е съобразена с изискването децата да се хоспитализират с родителите си. Възможност за постоянно присъствие на родител е предвидена също в педиатричното и неонатологичното интензивни отделения.
Предвидено е всяко отделение да има зона за игра за малките деца и зона за развлекателни занимания за тийнейджъри. Има помещения за учебни занимания.
Заложени са и стаи за срещи – помещения, в които медицинските специалисти могат дискретно и спокойно да разговарят със семействата на своите малки пациенти, да се организират срещи с представители на други подкрепящи институции и др.
За гарантиране безопасността на децата-пациенти с компрометиран имунитет са предвидени специални стаи, в които вътрешното налягане е по-високо и не позволява вентилация от външната среда към стаята (class P isolation room). А за осигуряване на безопасност на медицинския персонал, който работи с деца с инфекциозен причинител (например туберколоза), е предвидена стая с негативно налягане, което не позволява вентилация от стаята към външни помещения (class N isolation room). И двата вида стаи имат специално преддверие, в което посетителите, включително персонала, могат да се дезинфекцират и преоблекат, с цел максимална безопасност.
Теренът, предназначен за бъдещата Национална детска болница, се състои от част, предназначена за парк, и друга, предназначена за строеж на болница. Теренът за сградата е с площ 31 720 кв. м и Коефициент на интензивност на застрояването (КИНТ) 3, плътност 60%, кота корниз 20 м.
Предвидената функционална програма планира обект с разгъната застроена площ (РЗП) над 78 хил. кв. метра без площта за необходимите места за паркинг, която е 10 284,35 кв. метра или общата площ за проекта ще е 89 983 кв. метра.
Анализът на експертите ни сочи, че при спазване на решението на Министерство на здравеопазването за брой легла и вид структури на лечебното заведение и при запазване на функционалната програма, бъдещата сграда се очертава да бъде с амбициозни мащаби“, пишат от „За истинска детска болница“.
Допълват, че е необходимо при планиране на проектирането да се анализира дали извършеното хидро-геоложко проучване обхваща цялата площ, която ще трябва да бъде застроена и при нужда - да се увеличи обхвата на хидро-геоложкото проучване.