Над 1 милион кредитори ще има да взимат от криптоборсата FTX
Фирмата изпадна в тежка ликвидна, регулаторна и репутацуионна криза, което я принуди да влезе в процедуа по фалит

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Криптоборсата FTX вероятно ще има повече от 1 млн. кредитори, които да бъдат удовлетворени в рамките на стартираната процедура по несъстоятелност. Това става ясно от актуализираната декларация за фалит, входирана днес от адвоката на фирмата.
Миналата седмица, когато бе подадена първата молба за защита от фалит по глава 11, FTX посочи, че има повече от 100 000 кредитори с искове по делото, пише CNBC. Но в актуализираноto подаване във вторник адвокатите на компанията казаха:
Всъщност може да има повече от един милион кредитори в тези дела по глава 11.“
Обикновено в такива случаи от длъжниците се изисква да предоставят списък с имената и адресите на първите 20 необезпечени кредитори. Въпреки това, предвид мащаба на дълговете си, групата вместо това възнамерява да подаде списък с 50-те най-големи кредитори.
Петима нови независими директори са назначени във всяка от основните компании на FTX, според документацията, включително бившият окръжен съдия от Делауеър Джоузеф Дж. Фарнан, който ще служи като водещ независим директор.
През последните 72 часа FTX е в контакт с „десетки“ регулатори в САЩ и отвъд океана, пишат адвокатите на компанията. Те включват Прокуратурата на САЩ, Комисията по ценните книжа и борсите и Комисията за търговия със стокови фючърси.
Тази година поредица от криптофирми, включително Celsius и Voyager Digital, се сринаха заради рухването на пазара на цифрови активи и произтичащите от това проблеми с ликвидността.
В предишни случаи на несъстоятелност търговците на тези платформи са били определени като „необезпечени кредитори“, което означава, че те вероятно ще бъдат на опашката от субекти, търсещи изплащане – от доставчици до служители.
Преди колапса си FTX предлагаше на любители и професионални търговци спот криптоинвестиции, както и по-сложни сделки с деривати. В своя пик платформата беше оценена от инвеститорите на 32 милиарда долара и имаше повече от 1 милион потребители. Провалът на компанията има смразяващ ефект върху индустрията, като инвеститорите продават позициите си и прехвърлят средства извън борсите.
В понеделник изпълнителните директори на Binance и Crypto.com се опитаха да успокоят инвеститорите относно финансовото състояние на бизнесите им. Чанпенг Джао от Binance каза, че неговата борса е отбелязала само незначително увеличение на тегленията, а шефът на Crypto.com Крис Марсалек дори заяви, че фирмата му има „изключително силен баланс“.
Смесване на клиентски средства
FTX влезе в несъстоятелност в петък, тъй като опасенията относно финансовото ѝ състояние доведоха до масово теглене и спад в стойността на нейния токен FTT. Сам Банкман-Фрид, основателят на FTX, се оттегли като главен изпълнителен директор и беше заменен от Джон Дж. Рей III.
Първоначално FTX се обърна към Binance за спасителна сделка, но тя се провали, тъй като Binance се оттегли, цитирайки доклади за злоупотреба с клиентски средства и предполагаеми разследвания на FTX от правителството на САЩ. През уикенда FTX беше засегната от очевидна кибератака, довела до кражба на токени на стойност над $400 милиона.
FTX се сблъска със сериозна ликвидна криза, която наложи завеждането на тези дела по спешност миналия петък“, пишат адвокатите във вторник. „Възникнаха въпроси относно ръководството на г-н Банкман-Фрид и управлението на сложния набор от активи и бизнес на FTX под негово ръководство.“
CNBC съобщи в неделя, че Alameda Research, дъщерната компания на FTX, е взела назаем милиарди клиентски средства от борсата, за да гарантира, че разполага с достатъчно ликвидност, за да обработва тегления.
Като цяло, смесването на клиентски средства с контрагенти и търгуването им без изрично съгласие е незаконно, според закона за ценните книжа на САЩ. Това също така нарушава условията на услугата на FTX.
Банкман-Фрид отказа да коментира обвиненията, но каза, че скорошното обявяване в несъстоятелност на компанията е резултат от проблеми с търговска позиция с ливъридж.
Мисля, че става все по-ясно, дори на основно ниво, че този вид смесване на интереси между маркетмейкъра и борсата е изключително неетично“, каза пред CNBC Джейми Бърк, главен изпълнителен директор и основател на фирмата за рисков капитал Outlier Ventures, фокусирана върху Web3.
С няколко загадъчни периодични туита тази седмица Банкман-Фрид написа думата „Какво“, последвана от буквите „H“, „A“, „P“, „P“, „E“, „N“, „E“, „ D,” (се случи).
Той завърши темата във вторник с изречението:
10) [НЕ ПРАВЕН СЪВЕТ. НЕ ФИНАНСОВ СЪВЕТ. ТОВА Е ВСИЧКО, КАКВОТО ГО ПОМНЯ, НО ПАМЕТТА МИ МОЖЕ ДА Е ПОГРЕШНА ОТЧАСТИ.]“