Над 40 държави се ангажираха в Глазгоу да се откажат от въглищата
Споразумението се подкрепя и от десетки световни организации, а няколко големи банки се съгласиха да не финансират въгледобивната индустрия
Повече от 40 държави се ангажираха да се откажат от въглищата по време на срещата на върха COP26 за климата, твърди правителството на Обединеното кралство, цитирано от BBC. Основните консуматори на въглища, включително Полша, Виетнам и Чили, са сред тези, които поемат ангажимента. Но някои от най-големите зависими от въглищата страни в света, включително Австралия, Индия, Китай и САЩ, не се подписаха под обещанието. Въглищата са с най-голям принос за изменението на климата.
Подписалите споразумението са се ангажирали да прекратят всички инвестиции в ново производство на въглища в страната и в чужбина. Те също така се споразумяха постепенно да премахнат въглищната енергия през 2030-те години за големите икономики и през 2040-те за по-бедните страни, каза Обединеното кралство.
Десетки организации също подписаха обещанието, като няколко големи банки се съгласиха да спрат финансирането на въгледобивната индустрия. Mинистърът на бизнеса и енергетиката на Обединеното кралство Кваси Квартенг беше категоричен:
Вижда се краят на въглищата. Светът се движи в правилната посока, като е готов да запечата съдбата на въглищата и да прегърне екологичните и икономическите ползи от изграждането на бъдеще, захранвано от чиста енергия“, категоричен беше министърът на бизнеса и енергетиката на Обединеното кралство Кваси Квартенг.
Но бизнес секретарят в сянка на Обединеното кралство Ед Милибанд каза, че съществуват „явни пропуски“ в лицето на Китай и други големи икономики. Той също така отбеляза, че не е дискутирано постепенното спиране на петрола и газа. Милибанд добави, че правителството на Обединеното кралство „е освободило другите от хватката“.
Въпреки че е постигнат напредък в намаляването на използването на въглища в световен мащаб, през 2019 г. те все още произвеждат около 37% от електроенергията в света. Страни като Южна Африка, Полша и Индия ще се нуждаят от големи инвестиции, за да направят своите енергийни сектори по-чисти.
Като цяло това изявление все още не отговаря на амбицията, необходима за изкопаемите горива през това критично десетилетие. Дребният шрифт привидно дава на държавите огромна свобода на действие да изберат сами датата си за поетапно премахване, въпреки помпозното заглавие“, заяви Хуан Пабло Осорнио, ръководител на делегацията на Грийнпийс на COP26.
Междувременно Канада се ангажира да спре износа на въглища до 2030 г.
"Решението имаше за цел да помогне на развиващите се страни да преминат към чисти алтернативи на горивата възможно най-бързо, заявиха от кабинета на министър-председателя Джъстин Трюдо.
Отава също така ще предостави международна помощ за еквивалента на до 700 млн. евро за преминаването към чиста енергия. Правителството на Трюдо вече обяви, че Канада напълно ще се откаже от електричеството на основата на въглища от 2030 г.