Най-големите страхове на инвеститорите за световната икономика
3 са основните притеснения, сочи проучване на Barclays
Световната икономика определено не е в най-блестящата си форма напоследък. Рисковете за нея са разнообразни – макроикономически, геополитически, монетарни. Състоянието на глобалната икономика сериозно притеснява инвеститорите, а някои от страховете им са се засилили през последното тримесечие. Британската банка Barclays проведе проучване сред 585 инвеститори от цял свят, за да се запознае с техните притеснения.
Ето основните теми, които смущават инвеститорите:
Отслабването на кредитните пазари
Това е основният страх на инвеститорите. Според тях отрицателните лихви са ясен негативен знак.
Само 4% от анкетираните смятат отрицателните лихви за двигател на растеж и възвръщаемост на активите. 61% от инвеститорите ги виждат като ясен негативен знак за банковия сектор и предпоставка за рискови активи.
43% от кредитните инвеститори обвиняват отрицателните лихви за разширяващите се напоследък банкови спредове.
Кризата в Китай
По-голямата част от инвеститорите обвиняват вълненията през първото тримесечие за разочароващия растеж, но очакват глобалният ръст леко да се покачи през второто тримесечие, въпреки че страховете за растежа в Китай и девалвацията на юана се увеличават, а възникват и други рискове.
Излизане на Великобритания от ЕС
95% от анкетираните смятат, че евентуален Brexit би предизвикал осезаеми промени на глобалния пазар.
Политиката на Европейската централна банка
Що се отнася до Европейската централна банка (ЕЦБ), инвеститорите очакваха по-смели количествени улеснения и по-малки отрицателни лихви. ЕЦБ първо предостави, а после изтегли всички средства за финансиране, като оряза всички лихвени проценти, увеличи количествените улеснения с 20 млрд. евро на месец и започна да изкупува корпоративни облигации.
Пазарите отначало реагираха много положително, но изявлението на Марио Драги, че няма да продължи да сваля лихвите обърна настроенията.
Други притеснения
72% от инвеститорите смятат дефлацията за по-голям риск за пазарите, въпреки очакванията, че цените на суровините ще продължат да се покачват.
Спадът в цените на петрола се разглежда като положителен за глобалния растеж, но отрицателен за рисковите активи.
Акциите са разглеждани като по-реално оценени в сравнение с надценяването им през последните 3 тримесечия, но инвеститорското доверие, че те ще превъзхождат останалите активи, е намаляло значително.