Най-заплашените от фалит държави
Венецуела държи първенството, следвана от Гърция и Украйна

Световният атлас на Bank of America съдържа многобройни информационни графики, но една от най-интересните е тази на държавите, за които има най-голям риск от фалит. Картата показва стойностите на договорите за размяна на серия бъдещи плащания по дълга (т.нар. кредитни суапове), които влизат в сила, ако кредитополучателят фалира.
Суверенните кредитни суапове по принцип се използват като вид застраховка срещу правителства, които не изплащат взетите кредити. Както при всеки застрахователен продукт, колкото по-скъп е той, толкова по-висок е рискът застрахователното събитие да се случи в срока на застраховката.
Венецуелският държавен дълг определено е най-рисковият, като застрахователната му стойност е 2 пъти по-голяма от тези на гръцкия и украинския.
Графиката показва и докъде са стигнали Испания и Ирландия в своите оздравителни икономически програми. Пазарите считат техният дълг за много по-малко рисков от този на Италия или Португалия. Испания определено е положителен пример - икономиката й постепенно се възражда, след като само преди години преживя опустошителна криза от спукването на имотния балон и високите нива на безработица (вкл. и младежка).
България е в позитивната част на класацията, като държавният дълг се счита за относително безопасен. Рискът за него е на едно ниво с този на силни развиващи се икономики като Малайзия, Мексико, Тайланд и Филипините.
Държавните дългове на Бразилия, Казахстан и Турция (всяка от които е много по-силна икономика от България) са много по-рискови от този на нашата страна.
Това е поредното доказателство за стабилната финансова политика, която води държавата ни.