Намаление в парите за селскостопанска политика и кохезия предвижда новият бюджет на ЕС
ЕК предлага увеличение на вноските на страните-членки

© ECONOMIC.BG / pixabay
Намаляване на средствата по кохезионната и общата селскостопанска политика. И увеличаване на парите за климата и програмите за изследвания, иновации и програми. Така изглежда предложеният от Европейската комисия бюджет за следващите 7 години (2020-2027 г.), съобщава БНР.
Европейската комисия се налага да направи преоценка на кохезионната и селскостопанската политика. Причината е Brexit, заради който Общността губи значителна част от средствата в европейския бюджет. На практика това означава, че за кохезия ще бъдат заделени малко над 0.3 на сто от брутния национален доход на 27-те страни-членки, като за миналия седемгодишен период процентът е бил почти 0.4 на сто. Още по-голямо свиване има при селскостопанската политика, за която са предвидени почти толкова при над 0.4 на сто за периода 2014-та-2020-та.
За сметка на това Комисията предлага да се увеличат разходите по програми за изследвания и иновации и образование като „Хоризонт 2020“, „Еразъм +“, за управлението на границите, фонда за сигурността и създаването на нови програми като „Цифрова Европа“ и фонда за отбрана.
Еврокомисията предвижда и нарастване на вноските на страните-членки. За по-бедните тя ще бъде с 0.5 на сто от брутния национален доход. За т. нар. „страни-бенефициенти“ - Дания, Германия, Холандия, Австрия и Швеция, които са сред първите 8 държави по относително благосъстояние, нарастването е доста по-голямо. Те ще плащат по 0.15 на сто повече.
Дългосрочният бюджет, който Комисията предлага, се равнява на 1.11 % от брутния национален доход на 27-те страни-членки. За да влезе обаче в сила, предложението трябва да получи зелена светлина от Съвета и Европейския парламент.