Не, горивата не поевтиняват само при служебното правителство (графика)
Цените на масовия бензин и дизел поеха надолу на няколко пъти през последните три години успоредно с тези на петрола

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
През годините горивата в България поевтиняват при по-осезаем спад на петрола на международните пазари. Това показва статистиката на специализираната платформа Fuelo и пазарните данни за европейския петрол от сорт Брент. Наличието на ясно изразена корелация се разминава с изказването на служебния вицепремиер по икономическите въпроси Христо Алексиев, който в интервю за bTV в неделя вечер заяви, че по принцип цените в България не падат при спад на борсата, а това за първи път се е случило при това служебно правителство.
От началото на август, когато започна работа служебното правителство, горивата са понижени с 40 ст. Факт е, че паднаха цените на борсата, но дали си спомняте предишни години, дали цените падаха в България, когато падаха на борсата? Не, запазваше се същата или растеше. И преди цените на борсите падаха, но на горивата – не“, каза Алексиев.
С думите си той изрази увереност, че основната причина за поевтиняването по бензиностанциите е не спадът на цената на петрола, която от над 110 долара за барел се сви на 80, а „съвместните усилия и целенасочената работа на служебното правителство, заедно с браншовете и работодателите“.
Статистиката за три години назад показва, че цените на горивата в България са следвали цената на петрола на международните пазари, макар че при движение надолу винаги има изоставане и амплитудата е по-малка.
От графиката се вижда рязкото поевтиняване на горивата в началото на COVID пандемията, когато цените на нефта се сринаха, както и леко поевтиняване в края на миналата година, водено от паниката на пазарите заради Омикрон варианта на вируса.
Темпът на изменение на цените на петрола не отговаря на този при горивата, тъй като в крайната цена на продуктите на бензиноколонката са включени и редица други компоненти, като акциз, ДДС, биокомпонента, курса на долара и други.