Недвижима измама: Как се продават паметници?
Не всеки може да продаде Айфеловата кула, Бруклинския мост и Тадж Махал

Пазарът на
недвижими имоти, както и всяка друга сфера, е пълен с авантюристи и мошеници,
които често постигат невъзможното. Да продаде Айфеловата кула, Бруклинския
мост, Тадж Махал, не всеки може. Но в това начинание някои хора са особено преуспели.
Знаменитата конструкция, съединяваща Бруклин с Манхатън - Бруклинският мост, е била интересна не само за влюбените двойки. Възможността да се възползва от известния обект се появява в главата на Джордж Паркър в края на 19 век. Нещо повече, той се занимава с този бизнес регулярно, понякога успява да я продаде два пъти седмично. Неговите жертви са наивни имигранти, които са имали достатъчно пари.
Набелязвайки жертвата си, Паркър се запознавал с нея и се е представял за собственик на съоръжението като разказвал, че иска да направи бариери и терминали, за да събира пътна такса. Така той умело успявал да провокира жертвата си сама да поиска да закупи моста. Стойността на сделката е варирала от 75 до 50 хиляди долара. Паркър бил толкова убедителен, че се налагало на няколко пъти на полицията на в Ню Йорк да премахва бариери, които новите "собственици" се опитвали да слагат на моста.
Той също така успява да продаде Статуята на свободата, музеят „Метрополитън” и дори гроба на 18-ия президент на САЩ Юлисис Грант!
Когато кулата е построена за Световното изложение в Париж през 1889 г., много хора са се ужасили от нея. Те не са харесвали странния й дизайн. Тогава Виктор Лустиг осъзнава, че настъпва неговият звезден час. Той се представя като упълномощен представител и казва, че е инструктиран да продаде кулата за скрап.
Купувачите са открити веднага, но скоро разбират, че са измамени, тъй като структурата продължавала гордо да разваля хоризонта. Не е ясно по какви причини, но първите измамени клиенти не са казали за случая в полицията. Лустиг продава кулата и за втори път, и тук съдбата му обръща гръб, и известно време след сключването на сделката, той е заловен.
Бившият юрист Митхилеш Кумар Шривастава е бягал от съда толкова много пъти, че се превръща в приказен герой. Много индийци мислят, че той все още е жив. Известен е още като Натварлал /1912-2009/, индийски мошеник, който неколкократно успява да „продаде“ Тадж Махал, Червеният форт и много други неща, сред които и индийския парламент, заедно с 545-те му членове, пише Maindoor.
Тадж Махал - невероятна по своята красота архитектурна структура. Той успява да я продаде, даже два пъти. През целия си живот Митхилеш използва повече от 50 фалшиви имена. Последният път, когато той продава Тадж Махал е през 1996 г., тогава той е в инвалидна количка. Не е изненадващо, че Митхилеш се превърна в легенда.