Норвегия откри „значителни“ количества метали и минерали на морското си дъно
Открити са 38 млн. тона мед и 45 млн. тона цинк

Снимка: Unsplash
Норвегия най-вероятно разполага с огромен запас метали и минерали, сочи проучване. Редкоземните елементи, вариращи от мед до кобалт, са открити на континенталния шелф на страната, предава Reuters.
Скандинавската страна, основен износител на петрол и газ, обмисля дали да отвори офшорните си зони за дълбоководен добив - процес, който изисква одобрението на парламента и предизвика опасения за околната среда.
Изследвани са отдалечени райони в Норвежко и Гренландско море. Според оценката на ресурсите, в тези области има 38 млн. тона мед – почти два пъти повече от обема, добиван в световен мащаб всяка година. Открити са и 45 млн. тона цинк, натрупан в полиметални сулфиди.
От металите, открити на морското дъно, магнезий, ниобий, кобалт и редкоземни минерали са в списъка на Европейската комисия като критични“, каза Норвежкият петролен директорат (NPD), който проведе проучването.
Сулфидите или „черните пушачи“ се намират по протежение на средноокеанския хребет, където магмата от мантията на Земята достига до морското дъно, на дълбочина от около 3000 метра. Смята се, че там се намират около 24 млн. тона магнезий и 3.1 млн. тона кобалт, както и 1.7 млн. тона церий, редкоземен метал, използван в сплави. Най-вероятно там има и други редкоземни метали, като неодим, итрий и диспрозий.
Скъпите, редки минерали като неодим и диспрозий са изключително важни за магнитите във вятърните турбини и двигателите на електрическите превозни средства“, каза NPD.
Въздействие върху околната среда
Екологичните групи призоваха Норвегия да отложи проучването на минералите на морското дъно, докато не бъдат направени анализи за организмите, живеещи на морското дъно, и какво би било потенциалното въздействие на минното дело върху тях.
Има „голяма липса на знания“ за дълбоките океани, където потенциално могат да бъдат открити нови и неоткрити видове, се казва в консултативно писмо от Норвежкия институт за морски изследвания.
NPD заяви, че неговите оценки показват, че ресурсите са „на място“ и са необходими допълнителни проучвания, за да се установи каква част от тях могат да бъдат добити с приемливо въздействие върху околната среда.
Припомняме, че преди дни и шведска компания съобщи, че е открила най-голямото находище на редкоземни метали в Европа.