Нов опит за търсене на нефт и газ в черноморския блок „Тервел“
За четвърти пореден път държавата откри процедура

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Снимката е илюстративна
Правителството обяви пореден конкурс за търсене и проучване на нефт и газ в „Блок 1-26 Хан Тервел“, в дълбоките води на Черно море.
Производството е публикувано в Официалния вестник на ЕС, по решение на Министерския съвет за откриване на конкурсна процедура от 25 август 2023 г., но едва сега се поставя началото на неприсъствения конкурс, уточняват от Министерство на енергетиката.
Условия
Потенциалните кандидати могат да закупят конкурсни книжа до 120-ия ден от обнародване на решението в "Официален вестник" на ЕС, да подадат заявления за участие до 140-ия ден и да внесат предложения до 155-ия ден от днешната дата.
Предложенията на кандидатите ще се оценяват според работните програми за проучването, средствата за опазване на околната среда и други.
Разрешението ще бъде предоставено за петгодишен период, с право на две продължения до две години всяко. "Блок 1-26 Хан Тервел" е с площ малко над 4 хил. кв. км. и към момента е слабо проучен.
От потенциалните участници се изисква да са реализирали не по-малко от 150 млн. евро нетни приходи от продажби общо за последните три финансови години. Те трябва да разполагат със софтуер за интерпретация на събраните сеизмични данни, както и с необходимия експертен състав, необходим за извършване на дейностите по разрешението.
Още надежди
Надеждите за откриване на газ в българската акватория на Черно море явно не стихват, въпреки неуспешните три опита до момента някой да започне проучването на блока.
Територията на „Блок 1-26 Тервел“ представлява източната част от по-голям проучвателен блок за нефт и природен газ „Бургас - дълбоко море”. Той се намира на юг от блок „Хан Аспарух“, в който OMV вече остана единственият титуляр, след като Total се оттегли и ѝ прехвърли дела си.
„Блок 1-26 Хан Тервел“ или някога „Терес“ се изследва още от 2002 г. В периода 2002-2007 г. „Винтидж Петролеум Интернешънъл инк.“ е провел ограничени проучвания в Блок 1-14 “Силистар” и Блок 1-22 “Терес”, но сондаж не е правен, оставяйки площта не достатъчно проучена. През 2014 г. е направен нов опит да се предостави разрешение за търсене и проучване в блок 1-22 „Терес“ и въпреки че първоначално пет компании са заявили интерес, нито една от тях не е подала оферта за участие. Конкурсът се прекратява през 2017 г.
Същото се повтаря и през лятото на 2019 г., когато отново се открива конкурс за търсене на потенциални компании, които да изследват тази част на Черно море. През февруари 2021 г. обаче процедурата е прекратена с решение на Министерски съвет заради липсата на интерес.
Енергийна независимост
Като основен мотив за търсенето на газ и нефт в Черно море държавата винаги е посочвала гарантирането на енергийната независимост на страната.
Разширяването на проучванията в Черно море ще допринесе за развитието на собствения добив, който е от стратегическо значение за гарантиране сигурността на страната чрез диверсификация на енергийните източници", подчерта служебният енергиен министър Владимир Малинов.
По думите му разработването на местно находище ще осигури както енергийна независимост на страната, така и ще допринесе за повишаване конкурентоспособността на икономиката.
Като стъпка към нея се търсят компании, които да проучват и експлоатират евентуални находища в българската част на Черно море. И докато само на ръка разстояние в румънската и турската част на Черно море новините за газови находища и разработката им не спират, то България от години изостава спрямо съседките си, които вече имат планове дори да продават газа.