Търсенето на газ в черноморския блок „Тервел“ продължава
Досега бяха направени три неуспешни опита да се открият залежи, но правителството все още вярва в успеха
Надеждите за откриване на газ в българската акватория на Черно море стават все по-големи в последните години. А след като съседните Турция и Румъния откриха нови големи залежи, изглежда все по-реалитично такива да бъдат намерени и край България.
Очевидно Министерският съвет също вярва в това, тъй като днес разреши четвърти опит за намиране на инвеститори, които да проучват за наличието на нефт и природен газ в „Блок 1-26 Хан Тервел“ (старият „Терес“). Той се намира в дълбоководната част на Черно море и е с площ 4 032 кв. км. Разрешението за търсене и проучване ще се предостави за срок от 5 години, с право на три удължения от по две години.
Според решението на МС минималната задължителна работна програма включва прокарване на нови 3D сеизмични изследвания, изготвяне на геоложки модел с цел оконтуряване на перспективни обекти за сондиране, оценка на петролния потенциал и евентуално прокарване на един търсещ сондаж. Депозитът за участие в конкурса е 15 хил. лв.
От потенциалните участници се изисква да са реализирали не по-малко от 150 млн. евро нетни приходи от продажби общо за последните три финансови години. Те трябва да разполагат със софтуер за интерпретация на събраните сеизмични данни, както и с необходимия експертен състав, необходим за извършване на дейностите по разрешението. В решението не е описано какъв ще е допустимият срок за участие на евентуални инвеститори, в предишната процедура той е бил 140 дни от обнародването на решението в „Официален вестник” на Европейския съюз. Не се
Няколко провала
Територията на „Блок 1-26 Тервел“ представлява източната част от по-голям проучвателен блок за нефт и природен газ „Бургас - дълбоко море”. Той се намира на юг от блок „Хан Аспарух“, в който сега „Български енергиен холдинг“ води преговори да се включи в консорциума между Total и OMV за проучване на нефт и газ в Черно море, придобивайки до 20% дял.
„Блок 1-26 Хан Тервел“ или някога „Терес“ се изследва още от 2002 г. В периода 2002-2007 г. „Винтидж Петролеум Интернешънъл инк.“ е провел ограничени проучвания в Блок 1-14 “Силистар” и Блок 1-22 “Терес”, но сондаж не е правен, оставяйки площта не достатъчно проучена. През 2014 г. е направен нов опит да се предостави разрешение за търсене и проучване в блок 1-22 „Терес“ и въпреки че първоначално пет компании са заявили интерес, нито една от тях не е подала оферта за участие. Конкурсът се прекратява през 2017 г.
Същото се повтаря и през лятото на 2019 г., когато отново се открива конкурс за търсене на потенциални компании, които да изследват тази част на Черно море. През февруари 2021 г. обаче процедурата е прекратена с решение на Министерски съвет заради липсата на интерес.
В търсене на независимост
Като основен мотив за търсенето на газ и нефт в Черно море държавата винаги е посочвала гарантирането на енергийната независимост на страната. Като стъпка към нея се търсят компании, които да проучват и експлоатират евентуални находища в българската част на Черно море. И докато само на ръка разстояние в румънската и турската част на Черно море новините за газови находища и разработката им не спират, то България от години изостава спрямо съседките си, които вече имат планове дори да продават газа.
По тази причина държавата иска да помогне в търсенето на газ в „Хан Аспарух“ и в края на юли парламентът възложи на министъра на енергетиката да преговаря за условията и реда, при които БЕХ да придобие до 20% дял в консорциума-титуляр.