Нова програма подобрява уменията на европейските граждани
Тя се състои от 10 мерки

Нова европейска програма, приета от ЕК през юни, ще подобрява уменията на гражданите на съюза. Според анализите, над 70 млн. души не могат да четат и пишат, а още повече нямат никакви умения в областта на математиката и цифровите технологии.
Комисарят по заетостта и социалните въпроси Мариан Тисен прикани държавите-членки, социалните партньори и предприятията да работят заедно с ЕК, за да пожъне успех предлаганата Нова европейска програма за умения, заявявайки: "Трябва да инвестираме повече в уменията в Европа. Най-конкурентоспособните страни в ЕС и в света са тези, които инвестират най-много в уменията, а за 70 милиона европейци има риск да изостанат по този път. Инвестирането в уменията е от ключово значение за увеличаване на конкурентоспособността и стимулиране на растежа”, цитиран от "Стандарт".
ЕС ще работи по тези 10 точки за подобряване уменията на европейците:
1. Гаранция за уменията, която помага на лицата в зряла възраст с ограничени умения да придобият минимално ниво на езикова и математическа грамотност, познания в областта на цифровите технологии и да се доближат до придобиването на средно образование.
2. Преразглеждане на Европейската квалификационна рамка за по-добро разбиране на квалификациите и по-добро използване на наличните умения на европейския пазар на труда.
3. "Коалиция за умения и работни места в областта на цифровите технологии", която събира заедно държавите-членки и заинтересованите страни от сферите на образованието, заетостта и промишлеността с цел да се създаде голям резерв от таланти в областта на цифровите технологии и да се гарантира, че хората, както и работната сила в Европа имат подходящи умения в областта на цифровите технологии.
4. "Подробен план за действие за секторно сътрудничество във връзка с уменията" за по-добро събиране на данни за нуждите от умения и преодоляване на недостига на умения в конкретни икономически сектори.
5. "Инструмент за съставяне на профил на уменията за гражданите на трети държави", за да се подпомогне ранното идентифициране и съставяне на профил на уменията и квалификациите на търсещите убежище лица, бежанците и другите мигранти.
6. Преразглеждане на рамката Европас, за да се предложат на хората по-добри и по-лесни за употреба инструменти, с които да представят своите умения и да получават полезна информация в реално време за търсените умения и тенденциите при уменията, която да им помогне в избора на кариера и обучение.
7. Превръщане на професионалното образование и обучение (ПОО) в първи избор, като се обогатяват възможностите на учащите се в областта на ПОО да започнат обучение в процеса на работа и се насърчава по-голяма видимост на добрите резултати на пазара на труда на професионалното образование и обучение.
8. Преразглеждане на "Препоръката относно ключовите компетентности", за да се помогне на повече хора да придобият основния набор от умения, необходими, за да се работи и живее в 21-ви век, със специален акцент върху насърчаването на предприемаческите и ориентираните към иновациите нагласи и умения.
9. Инициатива за проследяване на дипломираните висшисти с оглед подобряване на информацията за тяхното развитие на пазара на труда.
10. Предложение за допълнителен анализ и обмен на най-добри практики за ефективни начини за решаване на проблема с изтичането на мозъци.