Новият енергиен министър иска от КЕВР прозрачни решения
Банките са готови да заемат активна роля в прехода към зелена енергия

© ECONOMIC.BG / БТА
Основен приоритет на новия енергиен министър Александър Николов ще бъдат прозрачност и отчетност. Дори и текущите решения на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) трябва да са по-детайлно комуникирани с всички страни. Това заяви Николов по време на събитието Power Summit.
Ръководството на КЕВР и реформи в регулатора са сред основните приоритети на цялото правителство, заяви в последните дни новият министър-председател Кирил Петков. Припомняме, че в понеделник следобед КЕВР публикува и предложенията си за увеличаване цените на тока и парното от 1 януари, като заседанието по темата е насрочено за 15 декември.
Николов не коментира предложението на КЕВР, но заяви, че ще се работи за максимално ефективни решения, а социалният фактор няма да бъде пренебрегван.
Пред представители на бизнеса той посочи, че трябва да се работи за ускорена дигитализация в енергийната система и бизнеса да се стимулира да създава собствени мощности за собствени нужди, като така „кривата на предлагане ще се измести“ към овладяване на цените.
„С АКИБ ще работим бързо децентрализацията на темата да се случи“, коментира Николов след председателя на АИКБ Васил Велев, който малко по-рано изрази надежда за устойчив мандат на новото правителство и скорошно одобрение и старт на проектите по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ).
В последните месеци често цените на електроенергията в България са едни от най-високите в цяла Европа.
По отношение на Плана за възстановяване, за който Европейската комисия отпусна още два месеца за изпълнение, Николов коментира, че
ще превеждаме описанието на инструментите до всички хора и страни, не е нужно да се четат хиляди страници, а да бъдат описани конкретни стъпки, за да може абсорбацията на средства да се случва максимално бързо“.
По време на дискусиите депутатът от БСП Драгомир Стойнев даде уверение, че парламентът е готов да работи „в синхрон“ с правителството за евентуални редакции на Плана.
Позицията на банките
Банковият сектор е отговорен и готов да бъде партньор на бизнеса в неговите инвестиции в зелена енергия, коментира управителят на Уникредит за Източна Европа Теодора Петрова.
Иска ми се да вярваме, че четем Плана с ангажираност и че в този План имаме активна роля и отговорности. Ключовата дума е устойчивост“, коментира Петрова.
Тя посочи, че е много важно публичният сектор да положи основите - да подготви инфраструктурата, за да може честният сектор да започне да изгражда мощности.