NYT: И мигранти, и българи не искат в България
Източна Европа не иска мигранти, въпреки че населението ѝ намалява, пише изданието

Очакваното пристигане на един милион мигранти през тази година в Германия бива представено като начин за инжектиране на повече икономическа мощ в страната, чието население се очаква да намалее с 8 процента през следващите десетилетия.
За бившите комунистически страни в Източна Европа, където населението се стопява дори по-бързо, а икономиките преживяват трудности, притокът на мигранти изглежда едно удачно решение. Но не и ако попитате хората там, пише в. "Ню Йорк Таймс".
Изданието цитира министъра на труда и социалната политика Ивайло Калфин, който казва, че българите не са особено склони да приемат повече мигранти. „Усещането е, че има прекалено много емигранти, а не прекалено малко”, допълва той.
Ню Йорк Таймс отбелязва, че именно това е парадоксът на миграционната криза в Източна Европа. Въпреки че в региона се наблюдава най-сериозната демографска криза в Европа, той активно се съпротивлява срещу приемането на мигранти.
Оказва се всъщност, че България е непривлекателна дори за българите, които, както и мигрантите, масово се насочват към по-проспериращите части на Европа.
Според последния годишен доклад на ООН за перспективите пред населението на Земята, всичките десет страни в света, където се очаква населението да намалее най-много до 2050 г., са именно в Централна и Източна Европа, а България заема челното място, пише вестникът.
Антиимигрантските настроения в района са силни, тъй като хората се опасяват, че вълната от мигранти, стичащи се в Европа, ще унищожи крехките местни икономики и ще отслаби националната култура.
„Трябва да имаме предвид, че за разлика от западните страни, на тези държави никога не им се е налагало да разработват сериозни имиграционни политики. Страните от Източна и Централна Европа никога не са били страни на имиграция, а по-скоро на емиграция”, обяснява Александер Смолар, президентът на варшавската фондация "Стефан Батори".
Накрая, имигрантите посочват, че не търсят само сигурност и финансов просперитет, но и по-отворено и толерантно общество. Така причините, които карат хиляди източноевропейци да емигрират към Западна Европа, са движеща сила и за бежанците.