„Питайте Борисов“: Обещаните 160 млн. лв. за държавния ТЕЦ и мините са в пълна мъгла
Премиерът Денков и енергийният министър Радев са на мнение, че ресурс има, но по-важното е за какво ще бъде използван

© ECONOMIC.BG / БТА
Седмица, след като лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че държавните ТЕЦ „Марица-изток 2“ и „Мини Марица-изток“ ще бъдат спасени с нови 160 млн. лв. от бюджета, липсва каквато и да е информация за парите.
Обсъдихме въпроса в енергетиката – как да не се фалират „Марица 2“ и мините. Разбрахме се по какъв начин, другата седмица – понеделник, вторник – ще ги подкрепим със 160 млн. лв., за да не се случи това нещо“, каза Борисов в изказване от Народното събрание миналия четвъртък.
Договорката за отпускането на сумата се е случила на 7 февруари в „уютен разговор“ между партньорите, на която са присъствали премиерът Николай Денков, председателя на ПГ на ДПС Делян Пеевски и съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков, обясни тогава Борисов, без изказването му да е подкрепено от представителите на другите политически партии в коалицията.
По думите на лидера на ГЕРБ парите трябваше да бъдат изплатени в началото на тази седмица. Но към края ѝ никой не знае нищо за милионите.
Когато господин Борисов е казал нещо, питайте го него“, така премиерът Николай Денков отговори на въпрос на Economic.bg по време на инспекцията на ПАВЕЦ "Чаира" във вторник.
„С енергийния министър и с колегите около него водим разговор затова как да бъдат подкрепени енергетиците, за да могат нормално да си вършат работата, за техните работни места, за намалението на производството на електроенергия, което е неминуемо заради навлизането на новите технологии“, каза той.
Денков допълни, че когато има предложение за решение, ще бъде обсъдено първо със синдикатите и след това с медиите.
Има средства в различни фондове, въпросът е да бъдат използвани по правилния начин и да дадат правилния резултат“.
Според енергийния министър Румен Радев средства има и не е задължително те да дойдат непременно като дългово финансиране през БЕХ, както анонсира Борисов, а има и други възможности.
Той даде пример, че през миналата година има спестени средства по SAFE към Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ и са направени вноски към бюджета, „тоест имаме ресурс, който можем да активираме и от там.“
На заседанието на енергийна комисия в сряда Радев отново коментира обещаната сума от 160 милиона лева и допълни, че от БЕХ разполагат с финансов ресурс, но „подобна подкрепа не стои на дневен ред.“
При необходимост от финансова подкрепа Министерството на енергетиката ще реагира, беше категоричен той. ТЕЦ 2 е стратегически обект на енергийната ни сигурност, както и мините.
Министърът обяви, че е подсигурена нуждата от въглеродни квоти за тази година на ТЕЦ „Марица-Изток 2“.
Следим много внимателно финансовото състояние на дъщерните дружества на БЕХ. Нуждите от осигуряване на ресурс за закупуване на нужните квоти са подсигурени, съответно квоти има“, допълни министър Радев.
Имайте предвид, че сме много предпазливи във всяко от конкретните решение (за финансова подкрепа на държавните енергийни дружества в комплекса – бел. авт.), защото не трябва да допускаме отново съмнения или укори за крос субсидиране. Одитът, който се направи за ЕК, е позитивен за нас и не констатира кроссубсидирания и държим да поддържаме именно тази линия на поведение", даде да се разбере позицията на сегашната администрация на Министерството на енергетиката.
И Денков, и Радев са на мнение, че ресурс има, но по-важното е за какво ще бъде използван.
„Не е въпросът дали ги има парите днес, въпросът е като дадем пари как ще бъдат използвани, така че да не повтаряме един и същи сценарий през няколко месеца“, заключи Денков в отговора си на въпроса на Economic.bg.
Припомняме, че в одобрените 2.3 млрд. лв. от Европейската комисия в края на миналата година има предвидени средства за трите въглищни региона в България – Стара Загора, Перник и Кюстендил. С тях трябва да се финансира справедливият преход, като целта е да се трансформират регионите така, че да се минимализират щетите от него.
Милиардите идват от Фонда за справедлив преход по Програма „Развитие на регионите“ 2021 – 2027 – ключов инструмент на кохезионната политика на Европейския съюз, по-популярна като политика на сближаване.
С парите ще бъдат подкрепяни и инвестициите от големите предприятия в Стара Загора, които заявиха предварителен интерес.