Облигационерите отказаха отсрочка на „Нафтогаз“
Украинската държавна петролна и газова компания не може да плати международните си дългове и е пред фалит

© ECONOMIC.BG / Naftogaz
Украинската държавна енергийна компания „Нафтогаз“ заяви, че нейните облигационери са отхвърлили искането ѝ да бъдат замразени плащанията по дълга за две години. Дружеството получи удар и пт правителството, което отказа да помогне с плащанията по главницата и някои лихви, пише Reuters.
„Нафтогаз“ каза в изявление, че с толкова малко притежатели на облигации, подкрепящи предложението за замразяване на дълга преди крайния срок за плащане във вторник, необходимият за одобрението кворум „не се очаква да бъде постигнат“.
Компанията, която във времената преди войната носеше около 17% от приходите на Украйна, е поискала от кабинета да поеме плащане на главница в размер на 335 милиона долара и лихва по облигация с падеж на 19 юли, както и отделна лихва по друга облигация, която изтича през 2024 г., но правителството е отказало.
Държавното дружество добави, че е подало друго искане на 23 юли за одобряване на плащанията и очаква отговор. Също така ще опита да формулира ново предложение, за да се опита да спечели одобрението на притежателите на облигации.
Ако „Нафтогаз“ не успее да убеди облигационерите да се съгласят с плана през следващите дни, това вероятно ще бъде първото украинско дружество, което ще обяви фалит.
Фирмата първоначално поиска замразяване на плащанията на 12 юли, като каза, че инвазията на Русия я е оставила без пари, тъй като много от нейните клиенти вече не могат да плащат сметките си.
Оттогава самото правителство също поиска двегодишно отлагане на своите държавни международни облигации на стойност около 20 милиарда долара. Планът на правителството получи незабавна подкрепа от западните си партньори и от някои от най-големите инвестиционни фондове в света, включително BlackRock и Fidelity.
Правителството на Украйна изчислява, че е изправено пред фискален дефицит от около 5 милиарда долара на месец, или 2.5% от предвоенния БВП. Финансиращият клон на ЕС – Европейската инвестиционна банка – заяви, че разходите за възстановяване на Украйна може да достигнат трилиони долари.