Омикрон ще намали наполовина глобалния икономически растеж
Икономическото възстановяване в Европа е най-силно застрашено, тъй като случаите на заразени с COVID се увеличават бързо

© ECONOMIC.BG / Unsplash
Вариантът Омикрон ще нанесе сериозен удар върху световната икономика, спирайки възстановяването и подхранвайки инфлацията. Според последните прогнози на Bloomberg глобалната икономика расте само с 0.7% през последните три месеца на годината, което е половината от темпа от предходното тримесечие и под нарастването с 1% точно преди кризата.
Предварителните данни на Bloomberg Economics показват, че експанзията в еврозоната през четвъртото тримесечие спрямо третото с около 0.3 процентни пункта по-малко от прогнозираното през ноември. САЩ леко се засилва, регистрирайки темп от 1.2%.
Сред нововъзникващите пазари, където показанията се базират на годишни данни, Китай е отслабнала до 4.5% през това тримесечие, докато Бразилия спадна до 0.2%. Русия също се подхлъзна с 1.4 процентни пункта до 2.6%. Индия и Южна Африка са надолу с по 0.2%, достигайки респективно 1.2 и 2.4 проценти пункта.
„2021 г. наближава края си и глобалното икономическо възстановяване рискува да бъде унищожено от Омикрон. Като по-специално Европа изглежда по-уязвима, тъй като съвземането на Германия, Франция и Италия е под въпрос заради нарастването на случаите на заразени“, коментира Том Орлик, главен икономист на Bloomberg Economics.
Ускоряващата се инфлация от друга страна продължава да хвърля сянка върху световната икономика, като се ускорява почти навсякъде, особено в САЩ и Европа.
Предпочитаната мярка за инфлация на Федералния резерв на САЩ се покачва с 5% през това тримесечие, спрямо 4.3% през предходните три месеца. Потребителските цени в Еврозоната и Обединеното кралство се повишават с 4.4%, докато тези в Китай са нараснали с 2.1%.
Централните банки стават по-агресивни, изправени пред такъв ценови натиск. Инфлацията тласна голяма част от централните баки към затягане на паричната политика.
Банката на Англия миналата седмица повиши основния си лихвен процент за първи път от три години, докато Федералният резерв проправи пътя към неколкократно повишаване на основния си лихвен процент през 2022 г. и приключване на пандемичната програма за изкупуване на активи през март.
Bloomberg Economics прогнозира, че Бразилия, Мексико, Норвегия, Нова Зеландия и Южна Африка ще бъдат сред централните банки, които ще повишат разходите по заеми през първото тримесечие на 2022 г.