Основната заплата на млад учен у нас е 440 лв.
Едва 12% от учените в БАН са под 35 години, подобен е делът на младите преподаватели и в два от най-големите университети в България
Продължават да се трупат негативните последици от липсата на адекватна политика за задържане на младите хора у нас. Едва 12% от учените в БАН са под 35 години, подобен е делът на младите преподаватели и в два от най-големите университети в България – Софийския университет и УНСС. Това показват резултатите от годишния доклад на Българската академия на науките, приет миналата седмица от просветната парламентарна комисия, пише в-к Сега.
Един от най-основните проблеми, а именно привличането на млади хора към академичните професии, предстои да бъде одобрен от парламента. Основната заплата за млад учен е 440 лв., а за професори е 750 лв. Във връзка с това повечето депутати от комисията се обединиха около искането бюджетът на академията за 2015 г., който е 72 млн.лв., да се актуализира с 5 млн. лв., за да стигне поне нивата от 2014 г.
Средната възраст на преподавателите в СУ е 57.8 г., показват данните на вуза. Преподавателите над 50 години са 859 на брой, като над 65 г. са 72-ма. В УНСС средната възраст е доста по-ниска – 49 години. От 518 преподаватели на основен трудов договор, 277 от които са хабилитирани, най-младите до 35 г. са 80, или 15.4% . Над 50-годишни са 261 преподаватели.
Поради съществената липса на кадри много наши университети задържат на работа преподаватели с след навършването на пенсионна възраст. По този повод някои вузове предлагат възрастта за пенсиониране на някои професори да се увеличи до 70 г. и често най-добрите продължават да преподават с решение на академичните ръководства.