80% от българите не искат данък „вредни храни“
Поскъпването продуктите би върнало хората към „икономиката на бурканите“

80% от българите смятат, че не е работа на държавата да ни наказва с данъци и че всеки сам трябва да решава коя храна е полезна и коя не, това показва национално представително изследване на международната агенция TNS. Проучването разкрива, че предложеният от министър Петър Москов данък "вредни храни" среща масово неодобрение.
64% от анкетираните категорично не одобряват храни и напитки да се товарят с допълнително облагане само защото са по-солени, сладки или мазни. Освен това хората изобщо не вярват, че наказателният данък за определени продукти ще постигне представените от д-р Москов цели - по-здрава и по-стройна нация и повече пари за спорт и профилактика, съобщава вестник СЕГА.
Едва 26% от българите очакват, че приходите от налога "вредни храни" реално биха отишли за спортни зали и площадки и за кампании за здравословно хранене. Обратно, 79% са убедени, че авторите на идеята не са загрижени за здравето на хората, а се опитват да докарат повече бюджетни приходи, за да могат да харчат повече.
Икономистът Красен Станчев прогнозира, че поскъпването на "вредните" храни би върнало българите към "икономиката на бурканите" от края на 80-те години на миналия век, когато е бил и пикът на потреблението на сол.
Компании, които произвеждат у нас, ще затворят заводите, смята доц. Станчев. Около 80% от участниците в проучването на TNS се опасяват точно от това - че данъкът ще удари съвестните фирми, които ще трябва да свиват бизнеса си и да съкращават работни места, а други ще се опитат да "избият" данъка, като влагат по-евтини, но и по-некачествени съставки.