Парламентът се прицели в датата 1 юли 2025 г. за влизане в еврозоната
Депутатите задължиха МФ да поиска нова оценка от ЕЦБ и ЕК веднага след постигането на инфлационния критерий
Депутатите в 50-ия парламент се забързаха с приемането на законопроекта за въвеждане на еврото в България. Той бе приет на първо четене в бюджетна комисия, а разглеждането му започва месец, след като Европейската централна банка (ЕЦБ) публикува своя конвергентен доклад, според който България не е готова да стане част от еврозоната.
На заседанието в четвъртък бе разгледано и проекторешение, внесено от ГЕРБ, което да задължи изпълнителната власт в координация с БНБ да забърза процеса по практическа подготовка за приемане на еврото.
Прогнозите са, че до края на годината България ще отговори на инфлационния критерий. Затова по предложение на Асен Василев и Мартин Димитров от ПП-ДБ, което получи одобрението на мнозинството депутати, към проекторешението на ГЕРБ беше добавено задължение на Министерството на финансите, според което до 2 седмици след постигането на инфлационния критерий, ведомството да поиска от ЕЦБ и ЕК да изготвят нови конвергентни доклади. В случай че това наистина се случи до края на годината, правителството задължително трябва да поиска датата за присъединяване на България към еврозоната да е 1 юли 2025 г.
Законопроектът за въвеждане на еврото бе публикуван през април, в последните дни на кабинета „Денков“, а бившият финансов министър Асен Василев посочи, че той е готвен от около година.
Бизнесът държи на възможно по-скорошно приемане на законопроекта, поне между половин и една година преди смяната на валутата, за да има време да се подготви технически.
Някои от ключовите точки от законопроекта, засягащи домакинствата, включват:
- банковите сметки автоматично се превалутират;
- към датата на въвеждане на еврото размерът на лихвения процент по банковите влогове не може да е по-нисък от размера на лихвения процент, валиден преди тази дата, а размерът на лихвения процент по банковите заеми – по-висок;
- един месец след влизането в сила и двете валути се приемат, но ресто и теглене в брой се получават само в евро
- всички заплати, обезщетения, помощи, пенсии ще се изплащат в евро
- безплатна обмяна на валутите без ограничен обем продължава 6 месеца в банки и Български пощи, а след това – безплатно само в БНБ и с комисиони и в банките и Български пощи
- месец след решението за влизане в еврозоната и година след реалното влизане цените ще бъдат обозначени и в двете валути
Именно сроковете бяха във фокуса на дебатите в бюджетната комисия. От „Възраждане“ поискаха те да са по-дълги – бизнесът да работи повече от един месец и с двете валути, а банките да имат задължение да обменят безплатно левовете в евро повече от половин година.
Законът за въвеждане на еврото е последният нормативен акт, който дадена страна приема, преди да се присъедини към единната европейска валута, и като цяло описва прехода по преминаване към нея в детайли.