Партньорство на световно ниво за реализацията на Вертикалния газов коридор
По проекта българската компания ГБС планира да работи с HILL International, Honeywell, Emerson и CRC Evans

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Снимката е илюстративна
„Главболгарстрой“ заедно с американските HILL International, Honeywell, Emerson и CRC Evans си партнират в разширението на капацитета на междусистемните газови връзки на България с Гърция (Кулата – Сидирокастро) и с Румъния (Кардам – Негру вода). Те са част от реализацията на проекта за вертикален коридор за доставки на втечнен природен газ от Гърция.
Обществената поръчка за строителството бе обявена от държавния газов оператор „Булгартрансгаз“ през март, като прогнозната стойност на трите обособени позиции е 586.6 млн. лв. без ДДС.
За проекта „Вертикален газов коридор“
В началото на тази година Вертикалният газов коридор се разрасна и вече ще обхваща Гърция, България, Румъния, Унгария, Молдова, Словакия и Украйна. Проектите за повишаване на капацитета от Гърция към България и от България към Румъния са ключова част от Вертикалния газов коридор и от изпълнението на заложените цели за диверсификация и подобряване сигурността на доставките на газ. Реализацията им ще осигури техническа възможност газопреносната мрежа на „Булгартрансгаз“ ЕАД да осъществи пренос на нарастващите количества природен газ от разнообразни и надеждни източници на доставка в посока от юг на север.
Проектът за изграждане на нови обекти за разширение на газопреносната инфраструктура на „Булгартрансгаз“ има за цел да повиши капацитетите в точките на междусистемно свързване Кулата – Сидирокастро и Нергу Вода – Кардам. Трите лота на проекта включват лупинг от Кулата до Кресна, преносен газопровод от Пиперево до Перник и лупинг от Рупча до Ветрино.
Лот 1: Лупинг от Кулата до Кресна и Лот 2: Преносен газопровод от Пиперево до Перник, ще се реализират в три паралелно изпълнявани етапа, а Лот 3: Лупинг от Рупча до Ветрино – в два паралелни етапа.
Лупингът от Кулата до Кресна включва линейна част, станция за очистване на газопровода „Кулата“ и станция за очистване на газопровода „Кресна”. Проектът предвижда изграждане на газопровод с високо налягане с диаметър 700 мм и дължина около 48 км, както и съпътстващите го технологични съоръжения.
Преносният газопровод от Пиперево до Перник ще включва линейна част, станция за очистване на газопровода „Пиперево 2” и автоматична газоразпределителна станция „Радомир“. Ще бъдат изградени газопровод с високо налягане с диаметър 500 мм и дължина около 53 км, АГРС „Радомир“ и газопроводно отклонение към него, както и съпътстващите го технологични съоръжения.
В третата позиция – лупинг от Рупча до Ветрино – има линейна част и станция за очистване на газопровода „Ветрино”, ще бъде изграден газопровод с високо налягане с диаметър 1200 мм и дължина около 61 км и съпътстващите го технологични съоръжения.
За компаниите
Българският строителен холдинг е лидер в Югоизточна Европа в областта на изграждането на енергийна инфраструктура. За реализацията на проекта в България той застава до най-доказаните в световен мащаб компании от сектора.
HILL International е част от голямото семейство на Global Infrastructure Solutions, Inc., обединяваща водещи световни компании в три основни направления: „Строителни услуги“, „Инженеринг и консултации“ и „Глобална устойчивост и въздействие“. Тя е четвъртата най-голяма компания за управление на проекти и строителство в САЩ за 2023 г. – има над 100 офиса в 42 държави по света, покривайки мащабни проекти на шест континента. От 1976 г. до днес нейни служители са ангажирани в над 90 000 проекта на обща стойност на строителството, възлизаща на над 1 трилион долара. В допълнение, в своята близо 50-годишна история компанията предоставя огромен спектър от услуги в управлението на специализирани програми, проекти и в строителството на големи енергийни, инфраструктурни, транспортни и др. проекти в цял свят.
Сред проектите, по които HILL са работили, са Трансадриатическият тръбопровод (Италия, Албания, Гърция), електроцентралата на Капитолия (Вашингтон), Red Lion Energy Center (Делауеър), разположен на 18.6 хиляди квадратни метра площ и проектиран да бъде съоръжението за генериране на енергия с горивни клетки с най-висока мощност в света.
Honeywell е технологичен лидер в индустрии, като космически технологии, строителни технологии, висококачествено технологично оборудване, материали и решения за безопасност и производителност. Компанията има близо 110 000 служители в цял свят, в това число повече от 19 000 инженери и научни работници. Към 2022 г. Honeywell е четвъртият по големина конгломерат в света с приблизителна пазарна стойност от над 130 милиарда долара.
Honeywell International, Inc. е основана през 1906 г. чрез сливането на Butz Thermo-Electric Regulator Company и Minneapolis Heat Regulator Company. Историята на компанията, обаче, датира още от 1885 г., когато Алберт Буц патентова регулатор за температурата на пещ и аларма (термостат), поставяйки основите на наследството на Honeywell в сферата на иновациите в отоплението и контрола на температурата. Модерният термостат – такъв, какъвто го познаваме днес – е допълнително усъвършенстван и популяризиран от Honeywell.
Любопитен факт е, че през 1969 г. Нийл Армстронг и Бъз Олдрин стъпват на Луната по време на мисията на Аполо 11 на НАСА, а Honeywell имат решаваща роля в тази мисия. 16 000 части на Honeywell се използват в 14-те различни електронни устройства, съставляващи системите за стабилизиране и контрол (SCS), а пилоти на Honeywell се включват в тестовите полети.
Emerson е водеща глобална технологична, софтуерна и инженерна компания, предоставяща иновативни решения. Това е диверсифицирана глобална производствена и технологична компания, която оперира в различни сектори, включително индустриална автоматизация, контрол на процеси, климатични технологии и търговски и жилищни решения.
С централен офис в Сейнт Луис (Мисури), над 170 офиса и повече от 86 700 служители в цял свят, Emerson предоставя широка гама от продукти и услуги, включително системи за автоматизация, клапани, задвижки, системи за контрол, измервателни инструменти, оборудване за отопление, вентилация и климатизация (HVAC) и инструменти.
Emerson Electric Co. е основана през 1890 г. от Джон Уесли Емерсън в Сейнт Луис, Мисури, САЩ. Компанията има значително глобално присъствие с операции в над 150 държави и приблизително 200 производствени места по целия свят. Тя има силен фокус върху иновациите и инвестира в научноизследователска и развойна дейност. Притежава безспорен опит във въвеждането на иновативни технологии и решения за подобряване ефективността, производителността и устойчивостта в различни индустрии.
Emerson е сред компаниите от Fortune 500, като отбелязва силни финансови резултати през годините, с фокус върху дългосрочнoто развитие.
CRC Evans е тясно профилирана в предоставянето на услуги за заваряване, нанасяне на покрития, оборудване, технологии и интегрирани решения за линейна енергийна инфраструктура.
С изпълнени 3.6 милиона тръбопроводни покрития, почти 180 000 заварки, и участие с оборудване, услуги и технологии в изпълнението на над 112 654 км тръбопроводи, CRC Evans са номер 1 по пазарен дял в глобален мащаб в своята сфера.
Компанията има безпрецедентен 90-годишен опит в бранша и редица изпълнени стратегически проекти по целия свят като газопровод „СариАрка“ в Казахстан, по който за периода на реализация от шест месеца са извършени над 70 000 заварки, проекта за газопровод TANAP от Турция до Гърция, който преминава през различни географски области и множество препятствия, проекти за втечнен природен газ (LNG) и много други.
Освен специалисти, обучители и ноу-хау, CRC Evans предоставят и необходимото високотехнологично оборудване, обезпечаващо бързото и надеждно изпълнение на енергийни съоръжения по най-съвременен начин. Компанията разполага със своя собствена производствена база в Тълса, Оклахома в рамките на система за управление на качеството, сертифицирана по международния стандарт ISO 9001:2008. За да отговаря на най-строгия процес по сертифициране, CRC Evans провежда както процес на вътрешен одит, така и процес на външен одит от трета страна.
CRC Evans предоставя най-актуалните решения в сектора с екип от специалисти по проектиране и производство, които работят по иновативни технологии като изкуствен интелект и анализи, асистирано разпознаване на дефекти (ADR) и дигитални решения на база цифрови данни.
Пълното активиране на Вертикалния коридор, чрез подходящо надграждане на мрежите в участващите държави, ще позволи транспортирането на газ от юг на север и обратно през европейските системи за пренос на природен газ и LNG. Този потенциал може да бъде допълнително разширен чрез използването на споменатите инфраструктури за възобновяеми газове и водород.
Снимките са от официалните сайтове на компаниите.